Po raz pierwszy w Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej" wzięliśmy pod lupę innowacyjne rozwiązania oraz technologie stosowane przez polskie firmy prawnicze. Spośród 310 kancelarii biorących udział w tegorocznym rankingu swoje zgłoszenia do tej kategorii nadesłały nam 44 kancelarie. Oceniła je kapituła w składzie: przewodniczący Mateusz Adamski – zastępca szefa działu Prawo online „Rzeczpospolitej", Anna Streżyńska – prezes MC2 Solutions, Maciej Bobrowicz – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Ryszard Sowiński – prof. Wyższej Szkoły Bankowej, wspólnik Naveo Sowiński i Sęk sp.j. oraz Tomasz Zalewski – partner zarządzający Wierzbowski Eversheds Sutherland.
Konsekwencja we wdrażaniu cyfryzacji
Większość zgłoszeń przedstawiała rozwiązania stricte technologiczne. Wśród nich znalazły się metody i narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji kancelarii Linklaters, aplikacja mobilna dla klientów korzystających z usługi Private Lawyer kancelarii Kubas Kos Gałkowski, a także Talisman – platforma pozwalająca monitorować i zarządzać sprawami naruszeń znaków towarowych w internecie kancelarii Bird & Bird Szepietowski i Wspólnicy.
– Cyfryzacja w usługach prawników oznacza zarówno cyfrowe usługi dla klientów, jak i cyfrowe narzędzia dla samych prawników, sięgające nawet po bardzo nowoczesne technologie, takie jak AI – mówi była minister cyfryzacji Anna Streżyńska. – Szanować należy we wszystkich startujących kancelariach prawnych konsekwencję we wdrażaniu cyfryzacji w długim okresie czasu, za nacisk na edukację prawników w innowacjach i technologiach informatycznych oraz za monitorowanie i wykorzystywanie rozwiązań rynkowych oraz uzupełnianie ich o własne – podkreśla.
Ostatecznie kapituła uznała, że na zwycięstwo zasługuje usługa RöCognition oparta na współpracy prawników z psychologami. – Szalenie trudno jest wybrać spośród blisko 50 propozycji te kilka. Było to olbrzymie wyzwanie dla kapituły – przyznaje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Wybraliśmy innowacyjne i niezwykłe rozwiązanie kancelarii Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota, polegające na innym podejściu do rozstrzygania sporów poprzez znalezienie formuł rozwiązywania tych sporów z udziałem psychologów, gdzie wiedza psychologiczna używana jest w prawniczym podejściu do rozwiązywania konfliktów – dodaje.
Nowy sposób na znane problemy
Inny członek kapituły, prof. Ryszard Sowiński, zauważa, że użycie wiedzy psychologicznej przez prawników jest już praktykowane, natomiast kancelaria Rö Radwan-Röhrenschef zrobiła z tego usługę. – Podoba mi się też to, że ta wiedza jest najpierw użyta do tego, aby ugodowo załatwiać spory, a jeśli to się nie uda – dopiero wtedy do przygotowania strategii procesowej – podkreśla prof. Sowiński.