Po raz pierwszy przekroczyli setkę

Nie ma w Polsce większej kancelarii prawniczej niż Domański, Zakrzewski, Palinka. I to zarówno pod względem liczby pracujących dla niej adwokatów oraz radców prawnych, jak i prawników ogółem

Aktualizacja: 18.04.2007 16:06 Publikacja: 18.04.2007 11:06

Prof. St. Sołtysiński, dr A.Kawecki - współtwórcy kancelarii, która zajęła drugie miejsce w naszym r

Prof. St. Sołtysiński, dr A.Kawecki - współtwórcy kancelarii, która zajęła drugie miejsce w naszym rankingu

Foto: ROL, Rob Robert Gardziński

Tak jest od początku naszego rankingu. Nowość natomiast to przekroczenie po raz pierwszy przez kancelarię działającą w Polsce progu stu zatrudnionych prawników. Ten rekord - 107 osób - również należy do firmy Domański, Zakrzewski, Palinka.

W tegorocznym zestawieniu cztery pierwsze miejsca zajmują niezależne polskie kancelarie. Tak nie było jeszcze nigdy. Awans do tego grona firmy Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy był efektem wzmocnienia jej zespołu aż o ośmiu prawników z uprawnieniami. W rezultacie wyprzedziła takie kancelarie, jak CMS Cameron McKenna, Baker & McKenzie czy Clifford Chance.

Skład pierwszej dziesiątki rankingu nie zmienił się znacząco od ubiegłego roku. Wypadły z niej tylko kancelarie Dewey Ballantine oraz White & Case (spadek z 8. na 14. pozycję). Do grona dziesięciu największych dzięki znacznemu powiększeniu załogi dołączyły natomiast warszawskie biura Salans oraz Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. Ta druga przesunęła się z 20. na 10. miejsce i po raz pierwszy w swojej historii weszła do grupy najliczniejszych kancelarii.

W pierwszej dziesiątce znalazło się zresztą aż sześć firm prawniczych o polskim rodowodzie, podczas gdy w 2003 r. były cztery. Można chyba zaryzykować tezę, że kancelarie krajowego pochodzenia stopniowo przełamują hegemonię zagranicznych biur prawnych w Polsce.

Pierwszą w rankingu firmą spoza Warszawy jest kancelaria Głuchowski, Jedliński, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy z Sopotu (na 16. pozycji), która zbudowała silny zespół i obsługuje klientów nie tylko z Wybrzeża.

Także inne duże kancelarie pozawarszawskie awansowały w tegorocznej edycji rankingu: Nowakowski i Wspólnicy, Studnicki, Płeszka, Ćwiąkalski, Górski z Krakowa czy S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy z Wrocławia.

Duży skok w rankingu jest też udziałem następujących firm: Chajec, Don-Siemion & Żyto (z 82. na 25. miejsce dzięki fuzji z kancelarią Łukowicz, Świerzewski i Wspólnicy) oraz Siwek, Gaczyński, Kałkusiński (z 69. na 38.) - ze stolicy, a także Biel, Judek, Poczobut-Odlanicki ze Szczecina (ze 103. na 42. pozycję).Z porównania zestawień z ubiegłego roku oraz tegorocznego wynika niezbicie dynamiczny przyrost zatrudnienia w kancelariach. Zespoły się powiększały, bo firmy prawnicze mają mnóstwo pracy i przyjmowały nowych ludzi, w tym specjalistów.W tegorocznym rankingu uwzględniliśmy rekordową liczbę 175 kancelarii (w 2003 - 59, w 2004 - 123, w 2005 - 133, w 2006 - 173).

Po raz pierwszy w tym roku zamieszczamy tabelę pięćdziesięciu kancelarii uszeregowanych według liczby wszystkich zatrudnionych prawników. Nie różni się ona znacząco od klasyfikacji rankingu. Z reguły bowiem liczba radców i adwokatów w kancelarii jest pochodną liczby prawników ogółem.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem