Pokazuje to ostatnia edycja badania WK Index, które jest barometrem opinii środowiska prawników obsługujących biznes. Ankietę przeprowadza co pół roku Instytut Badania Opinii IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer. W porównaniu z badaniem z czerwca 2008 r. nastroje są zdecydowanie mniej optymistyczne. Przeświadczenie o wyśmienitej koniunkturze w gospodarce i popycie na usługi prawnicze nie przetrwało pół roku i konfrontacji z realiami rynku.
[srodtytul]Optymizm oklapł[/srodtytul]
Wydatnie opadł poziom optymizmu. Z 92 do 72 proc. spadł współczynnik tych, których zdaniem polskie sprawy idą w dobrym kierunku. Jeszcze bardziej, bo z 47 do 18 proc., zmniejszyła się liczba tych, którzy oceniają, iż sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnich miesiącach się poprawiła. Z 4 do 38 proc. wzrosła zaś tych, według których się pogorszyła. Tylko 18 proc. ankietowanych (przedtem 53) uważa, że w najbliższym roku sytuacja ekonomiczna się polepszy, aż 51 (było 20 proc.) sądzi, iż będzie gorsza.
Oceny dotyczące inwestycji zagranicznych nie są lepsze. [b]Dwie trzecie pytanych szefów kancelarii uważa, że do naszego kraju napływa dziś mniej kapitału niż rok temu. Tyle samo jest przeświadczonych, iż w najbliższym roku będzie go mniej niż dziś, a tylko 10 proc., że więcej.[/b]Z badania da się odczytać charakterystyczną dla kryzysu gospodarczego zmianę struktury usług. Więcej niż w poprzednim sondażu partnerów odnotowuje wzrost liczby obsługiwanych sporów gospodarczych, spraw podatkowych, z prawa pracy, windykacji i restrukturyzacji trudnych należności. Mniej firm prawniczych zarejestrowało wzrost obsługi fuzji i przejęć, transakcji na rynku nieruchomości, audytów prawnych, pozyskiwania kapitału, wprowadzania spółek na giełdę.
[srodtytul]Włączone hamulce[/srodtytul]