Na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka rzecznik praw obywatelskich zajął się zasadnością stosowania wobec adwokata przez prokuratora środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu (art. 276 kodeksu postępowania karnego).
Zdaniem RPO zastanowić się trzeba nad wprowadzeniem do k.p.k. rozwiązania, dzięki któremu w odniesieniu do osób wykonujących niektóre zawody prawo do stosowania tego środka zapobiegawczego przysługiwałoby wyłącznie sądowi. Chodzi o takie zawody jak lekarz, adwokat, dziennikarz, notariusz, radca prawny i doradca podatkowy.
„Szczególny charakter funkcji oraz zaufanie społeczne do powierzonych im czynności i wiadomości przesądziły o wyodrębnieniu tych zawodów w art. 180 § 2 k.p.k. regulującym kwestię zwolnienia z zachowania tajemnicy zawodowej" – pisze Irena Lipowicz.
Podkreśla, że zawieszenie w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu może mieć negatywny wpływ na interes osób trzecich. Jej zdaniem może narazić je na nagłą i nieprzewidzianą utratę możliwości skorzystania z pomocy tych podmiotów.
W wypadku dziennikarza zastosowanie tych środków może narazić na uszczerbek interes publiczny ze względu na szczególną rolę, jaką odgrywa dziennikarz.