W związku z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego 31 lipca 2008 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych.
Dotychczas należały się one tylko rodzicowi niepełnosprawnego (także opiekunowi, który wystąpił o przysposobienie), który rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki. Trybunał uznał za sprzeczne z konstytucją m.in. przepisy, które ograniczają możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego osobom, które nie są rodzicami, ale faktycznie sprawują opiekę nad niepełnosprawnym (np. żona nad mężem, siostra nad bratem, dziadkowie nad wnuczkiem).
[srodtytul]Kogo zaliczyć do rodziny[/srodtytul]
Potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniami stałej opieki albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. [b]Świadczenie wynosi 420 zł miesięcznie i zależy od sytuacji materialnej rodziny, w której jest niepełnosprawny – dochód na osobę w 2007 r. nie może przekroczyć 583 zł.[/b] Trybunał co prawda rozszerzył krąg uprawnionych do tego świadczenia, ale nie odniósł się do tego, jak ustalić w takim wypadku skład rodziny. Tym samym nie wskazał, jak obliczyć dochód. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia w związku z tym, że „brak jest podstaw do innego niż dotychczas sposobu ustalania składu i dochodu rodziny osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne”.
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]Ustawa o świadczeniach rodzinnych[/mail] nie daje możliwości odmiennego ustalania składu rodziny, w zależności od tego, czy o świadczenie pielęgnacyjne występuje babka, siostra czy rodzic niepełnosprawnego – mówi Tomasz Wardach z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.