Emeryt nie musi rozstawać się z szefem

Od jutra zatrudniony, przechodząc na emeryturę, nie musi już zrywać współpracy z pracodawcą. Nadal może pracować. Nie przeszkodzi to w uzyskaniu odprawy, gdy po kilku latach zechce odejść z firmy

Aktualizacja: 07.01.2009 07:42 Publikacja: 07.01.2009 05:42

Emeryt nie musi rozstawać się z szefem

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Taką zmianę przewiduje nowa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293641]ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507)[/link], która wchodzi w życie 8 stycznia 2009 r. (po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 24 grudnia).

Zmienia ona m.in. ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, skreślając w tej ostatniej ust. 2a art. 103. Spowodowało to, że [b]podwładny uzyskując prawo do emerytury nie musi rozwiązywać stosunku pracy. Nadal mu wolno pobierać emeryturę i jednocześnie pracować[/b].

Dotychczas (do 7 stycznia 2009 r.) miał obowiązek zakończyć współpracę z pracodawcą choćby na jeden dzień. Jeśli tego nie zrobił, emerytura ulegała zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu, jaki uzyskiwał z tytułu zatrudnienia.

[b]Mimo wątpliwości aktywnemu emerytowi (który nie przerwie zatrudnienia po przejściu na świadczenie), przysługuje odprawa, gdy opuści firmę np. po kilku latach, [/b] Zgodnie z art. 92[sup]1[/sup] kodeksu pracy należy się ona pracownikowi spełniającemu warunki do nabycia m.in. emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie. Wynosi miesięczne wynagrodzenie liczone jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Tezę tę potwierdzają liczne wyroki Sądu Najwyższego, według których rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę następuje także wtedy, gdy do zakończenia współpracy stron dojdzie nawet kilka lat po pobieraniu emerytury.

Przykładowo, według [b]orzeczenia SN z 11 października 2007 r. (III PK 40/07)[/b], przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu pracownika lub pracownika emeryta na status wyłącznie emeryta, w związku z czym (...) odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do tej odprawy.

Uznał tak też [b]SN w wyroku z 6 maja 2003 r.[/b]: „Skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej w chwili, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy”.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr