Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Wprowadzenie tej zmiany byłoby spełnieniem oczekiwań rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dziś, aby otrzymać to świadczenie, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 583 zł.
Przyznanie tej formy wsparcia (obecnie – 420 zł, od listopada – 520 zł) oznaczałoby także opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. To zaś oznacza, że każdy opiekun mógłby korzystać w przyszłości z emerytury.
Jeśli ktoś po raz pierwszy składa wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, to opóźnienie w wydawaniu przez powiatowy zespół odpowiedniego orzeczenia nie powodowałoby pozbawienia za ten czas prawa do wsparcia. Byłoby ono przyznawane wstecznie, z uwzględnieniem czasu rozpatrywania sprawy przez powiatowy zespół.
W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego byłoby ustalane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.