– [b]Mam 19 lat i właśnie rozpoczynam zajęcia na uczelni wyższej na studiach stacjonarnych. Dotychczas otrzymywałam zasiłek rodzinny, a na rozpoczęcie roku szkolnego dodatek. Czy w takim razie przysługuje mi dodatek z tytułu rozpoczęcia roku akademickiego?[/b] – pyta czytelniczka.
Czytelniczce prawdopodobnie nie przysługuje ani zasiłek rodzinny, ani dodatek z tytułu rozpoczęcia roku.
Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo do 24. roku życia, ale tylko wówczas, gdy kontynuuje ono naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeśli czytelniczka nie jest niepełnosprawna, a był na nią wypłacany zasiłek rodzinny, to należy się on tylko za okres do 31 sierpnia (do końca roku szkolnego). Fakt, że trwający właśnie okres został z urzędu przedłużony do końca października, tego nie zmienia. A skoro nie ma prawa do zasiłku, to nie ma też prawa do dodatków.
Jeśli zaś czytelniczka ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, to jako studentka zachowa prawo do zasiłku rodzinnego – do ukończenia 24 lat.
Zasiłek rodzinny przysługuje studentowi w jeszcze jednej sytuacji – gdy jest tzw. osobą uczącą się. Chodzi tu o osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony. Art. 6 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych mówi, że zasiłek przysługuje osobie uczącej się w szkole, w tym wyższej, ale nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.