O tym, kto ma prawo do renty rodzinnej, mówi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227)[/link].
Świadczenie to przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Natomiast przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Mówi o tym art. 65 ustawy. Jakie zatem osoby dostaną świadczenie?
[srodtytul]Małżonek zmarłego...[/srodtytul]
Uprawnienie to przysługuje m.in. wdowie lub wdowcowi. Takie osoby otrzymają rentę, jeśli osiągnęły w chwili śmierci małżonka 50 lat lub są niezdolni do pracy.
[b]Rentę może dostać także wdowa lub wdowiec wychowujący co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym małżonku[/b] – jeśli dziecko, wnuk lub rodzeństwo nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli się uczy w szkole, to 18 lat.