Rodzinne płacone w kraju zatrudnienia

Na pytania dotyczące świadczeń rodzinnych płaconych w kraju zatrudnienia odpowiada Michał Drozdowicz, naczelnik wydziału w Departamencie Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MPiPS

Publikacja: 14.04.2010 04:17

Rodzinne płacone w kraju zatrudnienia

Foto: www.sxc.hu

[b]Rz: 1 maja zmienią się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a w miejsce rozporządzeń nr 1408/71 i 574/72 wejdą w życie nr 883/2004 i 987/2009. Co oznacza to dla osób korzystających ze świadczeń rodzinnych?[/b]

[b]Michał Drozdowicz:[/b] Zacznijmy od tego, że pobierający świadczenia rodzinne to jedna z najliczniejszych grup osób, do których stosuje się zasady koordynacji. Od wejścia Polski do UE jest po kilkaset tysięcy spraw rocznie – głównie z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Austrii, Holandii, a ostatnio także Norwegii i Danii.

Nadal o tym, gdzie będą wypłacane świadczenia, decyduje miejsce pracy rodzica, a w dalszej kolejności – państwo, z którego otrzymuje emeryturę lub rentę. Nowe rozporządzenie uwzględnia jednak osoby nieaktywne zawodowo. Przy zbiegach uprawnień do świadczeń dodane zostanie nowe kryterium – miejsca zamieszkania. Jeśli żadne z rodziców nie pracuje, ale mieszkają w różnych państwach, to o wypłacie świadczenia decydować będzie miejsce zamieszkania dziecka. Jeśli na przykład matka z dzieckiem mieszka w Polsce, a ojciec w Niemczech, i żadne z nich nie pracuje, nie otrzymuje świadczeń emerytalno-rentowych ani związanych z bezrobociem, to rodzina będzie uprawniona do świadczeń rodzinnych w Polsce – czyli tam, gdzie mieszka dziecko. Dotychczas taka osoba też dostawała świadczenia w Polsce, na podstawie wewnętrznych przepisów.

[b]A jeśli ojciec prowadzi działalność gospodarczą?[/b]

W takim wypadku właściwym państwem do wypłaty świadczeń będą Niemcy. Nastąpi zresztą zmiana. Dotychczas osoba prowadząca działalność na własny rachunek w Niemczech musiała – do przyznania świadczeń rodzinnych w koordynacji – ubezpieczyć się w ramach obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, co powodowało pewne kłopoty z ustaleniem państwa właściwego do ich wypłaty. W takich przypadkach stosowano wewnętrzne przepisy, co powodowało wypłacanie przez nich częściowych świadczeń. Teraz będą brane pod uwagę ogólne zasady, co może spowodować, że przybędzie beneficjentów, a także, że wzrośnie liczba wypłacanych świadczeń.

[b]A becikowe? Nadal będzie wyłączone z koordynacji?[/b]

Tak. Oznacza to, że stosuje się do niego tylko przepisy krajowe. W Polsce liczy się więc miejsce zamieszkania rodzica z dzieckiem.

[b]Co ze świadczeniami alimentacyjnymi wypłacanymi przez państwo?[/b]

Nowe rozporządzenie wyłącza je z przepisów o koordynacji (dotychczas jej podlegały). Jeśli matka mieszka z dzieckiem w Polsce, a ojciec np. pracuje w Austrii i nie płaci alimentów, to obecnie matka musiała występować o zaliczki alimentacyjne z austriackiego systemu. W Polsce mogła ewentualnie wystąpić o dodatek dyferencyjny czy różnicę między wysokością świadczeń w Polsce i Austrii. Od 1 maja będzie dostawać świadczenia alimentacyjne w Polsce. Gminy nie będą się więc zwracać z zapytaniami o zastosowanie zasad koordynacji, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą – zarówno zobowiązany do alimentów, jak i je otrzymujący na dziecko. Wyłączenie tych świadczeń ma uzasadnienie – są one z założenia zwrotne, bo dłużnik alimentacyjny powinien je oddać państwu.

Odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone do ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nawet jeśli nie zdążą wejść w życie przed 1 maja, to i tak od tej daty świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego będą wyłączone ze świadczeń objętych przepisami o koordynacji. Rozporządzenie UE stosuje się bowiem bezpośrednio i uchyla ono niezgodne z nim normy krajowe.

[b]Co czeka realizatorów świadczeń?[/b]

Może wzrosnąć liczba spraw rozpatrywanych przez marszałków województw, czyli przez regionalne ośrodki polityki społecznej – z racji dodania kryterium miejsca zamieszkania przy zbiegu uprawnień do świadczeń.

Znikną druki serii E 400, z tym że przez dwa lata będą mogły być przejściowo stosowane. Przybędzie nowych dokumentów, ale ich przepływ pomiędzy instytucjami właściwymi powinien być bardziej sprawny, bo wprowadzony zostanie system elektronicznej wymiany danych. Ma to też sprzyjać szybszej weryfikacji, czy świadczenia są w danym wypadku należne. Warto pamiętać, że dotychczasowe przepisy i formularze będą na razie ważne w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, bo państwa te nie będą stosowały jeszcze nowego rozporządzenia, ale już się do tego przygotowują.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo