[b]Rz: 1 maja zmienią się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a w miejsce rozporządzeń nr 1408/71 i 574/72 wejdą w życie nr 883/2004 i 987/2009. Co oznacza to dla osób korzystających ze świadczeń rodzinnych?[/b]
[b]Michał Drozdowicz:[/b] Zacznijmy od tego, że pobierający świadczenia rodzinne to jedna z najliczniejszych grup osób, do których stosuje się zasady koordynacji. Od wejścia Polski do UE jest po kilkaset tysięcy spraw rocznie – głównie z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Austrii, Holandii, a ostatnio także Norwegii i Danii.
Nadal o tym, gdzie będą wypłacane świadczenia, decyduje miejsce pracy rodzica, a w dalszej kolejności – państwo, z którego otrzymuje emeryturę lub rentę. Nowe rozporządzenie uwzględnia jednak osoby nieaktywne zawodowo. Przy zbiegach uprawnień do świadczeń dodane zostanie nowe kryterium – miejsca zamieszkania. Jeśli żadne z rodziców nie pracuje, ale mieszkają w różnych państwach, to o wypłacie świadczenia decydować będzie miejsce zamieszkania dziecka. Jeśli na przykład matka z dzieckiem mieszka w Polsce, a ojciec w Niemczech, i żadne z nich nie pracuje, nie otrzymuje świadczeń emerytalno-rentowych ani związanych z bezrobociem, to rodzina będzie uprawniona do świadczeń rodzinnych w Polsce – czyli tam, gdzie mieszka dziecko. Dotychczas taka osoba też dostawała świadczenia w Polsce, na podstawie wewnętrznych przepisów.
[b]A jeśli ojciec prowadzi działalność gospodarczą?[/b]
W takim wypadku właściwym państwem do wypłaty świadczeń będą Niemcy. Nastąpi zresztą zmiana. Dotychczas osoba prowadząca działalność na własny rachunek w Niemczech musiała – do przyznania świadczeń rodzinnych w koordynacji – ubezpieczyć się w ramach obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, co powodowało pewne kłopoty z ustaleniem państwa właściwego do ich wypłaty. W takich przypadkach stosowano wewnętrzne przepisy, co powodowało wypłacanie przez nich częściowych świadczeń. Teraz będą brane pod uwagę ogólne zasady, co może spowodować, że przybędzie beneficjentów, a także, że wzrośnie liczba wypłacanych świadczeń.