Na wczorajszym spotkaniu przedstawicieli związków działających w służbach mundurowych z przedstawicielami rządu zapadła decyzja o powołaniu sześciu zespołów eksperckich.
W ciągu najbliższych 30 dni zadecydują one, jak będzie wyglądał nowy system emerytalny dla żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
– Od przyszłego poniedziałku ruszają prace zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli związków i ministerstw, którzy m.in. porównają polskie i zagraniczne rozwiązania emerytalne – mówi Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. – To właśnie w tych zespołach odbędą się najtrudniejsze rozmowy, gdyż ciągle są duże rozbieżności w propozycjach rządu i naszych oczekiwaniach. Problemem może być proponowane przez rząd wprowadzenie minimalnego wieku emerytalnego funkcjonariuszy, a także ograniczenia w dorabianiu przez mundurowych z niepełnym stażem emerytalnym.
Związkowcy zwrócili także uwagę na konieczność uregulowania sytuacji żołnierzy kontraktowych, którzy po upływie służby zostają bez specjalnych uprawnień przysługujących żołnierzom zawodowym.
Jeden z zespołów zajmie się przeglądem przepisów o dodatkach specjalnych przysługujących poszczególnym formacjom. Okazuje się, że nie są jednolite w tym zakresie.