Jak widać, nawet to najniższe belgijskie świadczenie w przeliczeniu na złote wynosi aktualnie ponad 2 tys. zł, a więc jest dużo korzystniejsze niż najwyższy dziś polski zasiłek (953,10 zł).
Jednak belgijskie przepisy, podobnie jak polskie, nie od razu dają prawo do zasiłku osobom, które same zrezygnowały z pracy lub odeszły z niej za porozumieniem stron (są pewne wyjątki). Od razu można liczyć na świadczenie wtedy, gdy pracownik został zwolniony albo gdy jego umowa wygasła.
Jak przetransferować zasiłek
Osoba, która dostała belgijski zasiłek dla bezrobotnych, może się starać o jego transfer w związku z wyjazdem do Polski. Wcześniej jednak trzeba pozostawać w dyspozycji belgijskich służb zatrudnienia przez cztery tygodnie po przyznaniu zasiłku. Skrócenie tego okresu jest możliwe na wniosek bezrobotnego umotywowany zamiarem wcześniejszego wyjazdu wraz z małżonkiem lub partnerem, który znalazł pracę w Polsce.
Tuż przed wyjazdem, jeszcze w belgijskim urzędzie pracy należy postarać się o dokument PD U2 uprawniający do transferu zasiłku dla bezrobotnych (dawny formularz E 303). W Polsce dokument ten składa się w ciągu 7 dni od daty w nim wskazanej w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. Jednocześnie trzeba zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy. Od tego momentu bezrobotny pozostaje w dyspozycji polskich służb zatrudnienia, musi m.in. kontaktować się z urzędem pracy w określonych terminach, korzystać z ofert pracy proponowanych przez urząd.
Transfer zasiłku trwa 3 miesiące, ale jest możliwość przedłużenia go do 6 miesięcy - decyduje o tym instytucja, która go przyznała. Po tym czasie można wrócić do Belgii i kontynuować tam pobieranie zasiłku albo starać się o jego polski odpowiednik.
W Polsce rok pracy lub dowody
Tu jednak obowiązują polskie przepisy o przyznawaniu świadczeń z tytułu bezrobocia. Zgodnie z nimi zasiłek otrzymują osoby, które w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w Polsce były zatrudnione lub prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 365 dni.