25 tysięcy rodziców na urlopie rodzicielskim

Z dłuższego płatnego urlopu rodzicielskiego do końca października skorzystało już 25 tysięcy rodziców.

Publikacja: 05.11.2013 12:10

Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzi

Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzielonym parlamencie

Foto: www.sxc.hu

17 czerwca weszły w życie nowe zasady udzielania tzw. rocznego urlopu rodzicielskiego. Właściwie jest to okres przerwy w pracy, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski, który może trwać nawet do 52 tygodni od urodzenia dziecka.

Kto może skorzystać?

Z wydłużonego płatnego urlopu mogą skorzystać rodzice dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2012 r. Zarówno matki jak i ojcowie mogą dłużej niż dotychczas opiekować się dzieckiem. Jednak w związku z tym, że na ten okres czasu składają się różne urlopy wymiar tzw. rocznego urlopu rodzicielskiego nie jest równy dla matek i ojców.

Urlop macierzyński mogący trwać do 20 tygodni przez 14 tygodni zarezerwowany jest tylko dla matki. Pozostałe składowe czyli  6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego jest taki sam dla ojców i matek. W związku z tym roczny urlop dla ojców  może maksymalnie trwać przez 38 tygodni.

Do rocznego urlopu rodzicielskiego uprawnieni są nie tylko pracownicy pozostający na etacie, ale wszyscy ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie czy samozatrudniony rodzic może korzystać z co najmniej 38 tygodniowego płatnego urlopu.

Przywileje rodzicielskie

Pracodawca nie może odmówić uprawnionemu udzielenia tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego bądź tacierzyńskiego.  Poza tym pracownika korzystający z rocznego nie można w tym czasie zwolnić.

Rodzic na urlopie może dostawać nawet 100 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia w formie zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak w wypadku, gdy zainteresowany pracownik zdecyduje się na półroczną opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Przedłużenie urlopu o następne pół roku to już niższy zasiłek, który wynosi 60 proc. wynagrodzenia. Rodzic, który od razu podejmie decyzje o skorzystaniu z rocznego urlopu otrzyma co miesiąc 80 proc. pensji.

Ze zmian zadowoleni są nie tylko rodzice. Władysław Kosiniak Kamysz minister pracy i polityki społecznej podkreśla ważność powstałych zmian. - Jeśli miałbym wymienić tylko jedną, jedyną rzecz, z której po dwóch latach w ministerstwie jestem najbardziej dumny, byłyby to roczne urlopy dla rodziców.

Wprowadzenie nowych rozwiązań pozwala rodzicom dzielić się urlopem. - Zależało nam na zachowaniu maksymalnej elastyczności. Dzięki temu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodziców. Wolno łączyć go nawet z pracą na połowę etatu - dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

- Urlopy rodzicielskie zyskały wyjątkowo szerokie poparcie zarówno wśród Polaków, jak i w zwykle podzielonym parlamencie - przypomina minister Kosiniak-Kamysz. Za przyjęciem nowych przywilejów rodzicielskich głosowało 409 posłów, a więc wszyscy obecni wówczas na sali. - To pokazuje, że można zbudować szeroką koalicję na rzecz zmian w polityce rodzinnej - dodaje minister.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło specjalna platformę, na której informacje o urlopach rodzicielskich znajdą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Więcej informacji o urlopach rodzicielskich można znaleźć na uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stronie www.rodzicielski.gov.pl.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr