17 czerwca weszły w życie nowe zasady udzielania tzw. rocznego urlopu rodzicielskiego. Właściwie jest to okres przerwy w pracy, na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski, który może trwać nawet do 52 tygodni od urodzenia dziecka.
Kto może skorzystać?
Z wydłużonego płatnego urlopu mogą skorzystać rodzice dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2012 r. Zarówno matki jak i ojcowie mogą dłużej niż dotychczas opiekować się dzieckiem. Jednak w związku z tym, że na ten okres czasu składają się różne urlopy wymiar tzw. rocznego urlopu rodzicielskiego nie jest równy dla matek i ojców.
Urlop macierzyński mogący trwać do 20 tygodni przez 14 tygodni zarezerwowany jest tylko dla matki. Pozostałe składowe czyli 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego jest taki sam dla ojców i matek. W związku z tym roczny urlop dla ojców może maksymalnie trwać przez 38 tygodni.
Do rocznego urlopu rodzicielskiego uprawnieni są nie tylko pracownicy pozostający na etacie, ale wszyscy ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie czy samozatrudniony rodzic może korzystać z co najmniej 38 tygodniowego płatnego urlopu.
Przywileje rodzicielskie
Pracodawca nie może odmówić uprawnionemu udzielenia tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego bądź tacierzyńskiego. Poza tym pracownika korzystający z rocznego nie można w tym czasie zwolnić.