O wyprawkę szkolną mogą starać się rodzice uczniów klas: drugiej, trzeciej i szóstej szkoły podstawowej oraz trzeciej szkół ponadgimnazjalnych. Tak przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych, które weszło w życie ostatniego dnia lipca.
Rządowy program „Wyprawka szkolna 2014" nie obejmuje uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Pierwszaki dostaną w tym roku bowiem darmowy podręcznik, a także dotację na zakup podręcznika do nauki języka obcego i materiałów szkolnych. Co ważne, szkoła nie może wymagać, by rodzic dokupił dodatkowy podręcznik.
Kiedy dochód ?nie ma znaczenia
Sytuacja materialna rodzin uczniów niepełnosprawnych nie będzie warunkiem dofinansowania. Dostaną dodatkowe środki niezależnie od dochodów. Chodzi o uczniów z określonymi dysfunkcjami zdrowotnymi. Poszerzono tę grupę o uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera.
5 proc. uczniów niespełniających kryterium dochodowego może dostać pomoc od każdej gminy
Każda gmina ma możliwość przyznać pomoc 5 proc. uczniów z klas objętych programem, przekazując dyrektorom szkół limit uczniów, którym dyrektor szkoły może udzielić pomocy poza kryterium dochodowym. Dotyczy to dzieci z rodzin w szczególnej sytuacji, m.in. dotkniętych klęską żywiołową, lub tych, w których występują ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, alkoholizm lub narkomania.