Reklama

ZUS przypomina o ważnym terminie. Seniorzy mają czas do 31 lipca

Z początkiem lipca rozpoczęły się wypłaty renty wdowiej. Wnioski w tej sprawie od początku roku złożyło do ZUS już ponad milion osób. Urzędnicy przypominają seniorom uprawnionym do świadczenia, by dopełnili formalności do końca miesiąca. W przeciwnym razie nie otrzymają wypłaty za lipiec.

Publikacja: 24.07.2025 07:07

Renta wdowia jest wypłacana od lipca 2025 r. Termin złożenia wniosku ma duże znaczenie

Renta wdowia jest wypłacana od lipca 2025 r. Termin złożenia wniosku ma duże znaczenie

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wnioski o rentę wdowią można było składać już od stycznia. Zainteresowanie świadczeniem od początku było bardzo duże. Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca tego miesiąca gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem za lipiec.

Duże zainteresowanie rentą wdowią. Wypłaty już trwają

Pierwsi seniorzy otrzymali już rentę wdowią na swoje konta. Wyższe świadczenia trafiły jak dotąd do 533 tys. z ponad miliona osób, które złożyły wnioski do ZUS. Wypłata renty wdowiej podniosła ich miesięczne świadczenia średnio o 354,43 zł. W najbliższych dniach będą realizowane kolejne przelewy.

Do 17 lipca tylko do ZUS wpłynęło ponad milion wniosków o przyznanie renty wdowiej. Świadczenie jest wypłacane także przez inne organy emerytalno-rentowe. Należą do nich Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, Wojskowe Biura Emerytalne i Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. ZUS obsłuży około 90 proc. wszystkich wniosków. Jak podał KRUS, do końca czerwca do jego oddziałów złożono ponad 130 tys. wniosków o rentę wdowią, a wypłaty rozpoczęły się 7 lipca.

Czytaj więcej

Ponad milion seniorów dostanie w lipcu list z ZUS. Chodzi o rentę wdowią

Termin składania wniosków o rentę wdowią. O czym trzeba pamiętać?

Zainteresowani seniorzy mieli sporo czasu, by ubiegać się o rentę wdowią. Wnioski zalały ZUS i KRUS już z początkiem roku, ale nie wszyscy uprawnieni zdążyli złożyć prawidłowo wypełnione dokumenty. Jak przypomina ZUS, termin wpłynięcia wniosku ma istotne znaczenie.

Reklama
Reklama

Jeżeli wniosek trafi do ZUS do 31 lipca 2025 roku, świadczenie zostanie wypłacone także za lipiec. Warunkiem jest jego pozytywne rozpatrzenie. Jeśli natomiast wniosek wpłynie do ZUS po 31 lipca, wypłata zostanie uruchomiona od miesiąca, w którym został on złożony. Te same zasady obowiązują w przypadku osób ubiegających się o świadczenie z KRUS i innych organów emerytalno-rentowych.

Co ważne, seniorzy, którzy zamierzają ubiegać się o rentę wdowią, powinni pamiętać o tym, że aby ją otrzymać muszą mieć ustalone prawo do dwóch świadczeń - własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej przysługującej wdowom lub wdowcom po zmarłym małżonku. Jeżeli więc osoba zainteresowana świadczeniem nie ubiegała się dotąd o rentę rodzinną lub o własną emeryturę lub rentę, oprócz wniosku o rentę wdowią musi złożyć również wniosek o drugie świadczenie. Jeżeli tego nie zrobi, wniosek o rentę wdowią zostanie odrzucony.

Czytaj więcej

Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia

Komu przysługuje renta wdowia? 

Tzw. renta wdowia stanowi połączenie dwóch świadczeń - własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Pozwala pobierać jedno ze świadczeń w całości, a drugie w wysokości 15 proc. Seniorzy sami mogą wybrać, które rozwiązanie bardziej im się opłaca. Od 2027 roku drugie z pobieranych świadczeń będzie zwiększone do 25 proc.

Renta ta przysługuje wdowom po ukończeniu 60 lat lub wdowcom po ukończeniu 65 lat, którzy pozostawali do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej i nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), a także nie pozostają obecnie w związku małżeńskim.

Obowiązuje także limit finansowy. Renta wdowia nie przysługuje, jeżeli wysokość przynajmniej jednego z ustalonych świadczeń jest równa lub wyższa niż trzykrotność kwoty najniższej emerytury.

Wnioski o rentę wdowią można było składać już od stycznia. Zainteresowanie świadczeniem od początku było bardzo duże. Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca tego miesiąca gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem za lipiec.

Duże zainteresowanie rentą wdowią. Wypłaty już trwają

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama