Reklama

Ponad milion seniorów dostanie w lipcu list z ZUS. Chodzi o rentę wdowią

Od początku lipca ZUS wysyła emerytom listy w sprawie renty wdowiej. Informuje w nich o przyznaniu lub odmowie wypłaty świadczenia. Decyzje otrzyma ponad milion osób, które złożyły wniosek o rentę wdowią. Listy zawierają też inne, przydatne informacje.

Publikacja: 22.07.2025 07:07

ZUS wysyła emerytom listy. Czego dotyczą?

ZUS wysyła emerytom listy. Czego dotyczą?

Foto: Adobe Stock

Seniorzy, którzy złożyli wniosek o rentę wdowią, powinni spodziewać się w lipcu korespondencji z ZUS. Otrzymają ją zarówno osoby, którym przyznano świadczenie, jak i ci, których wniosek został odrzucony.

Ruszyły wypłaty renty wdowiej. Ile osób otrzymało świadczenia? Kiedy kolejne przelewy?

ZUS uruchomił w lipcu wypłaty renty wdowiej. Dodatkowe środki wpłynęły już na konta ponad pół miliona emerytów i rencistów. Tylko do 18 lipca niemal 533 tys. osób otrzymało łączną kwotę 188,4 mln zł. Dzięki rencie wdowiej ich miesięczne świadczenia wzrosły średnio o 354,43 zł. Równolegle z wypłatami ZUS rozsyła do emerytów i rencistów decyzje w sprawie przyznania świadczenia. Odmownie rozpatrzono jak dotąd 86,6 tys. wniosków.

Jak informuje ZUS, kolejne wypłaty będą realizowane zarówno w terminach płatności dotychczas wypłacanych świadczeń jak i w inne dni lipca. Natomiast od sierpnia świadczenia będą przelewane łącznie, w standardowych terminach – 1., 6., 10., 15., 20., 25. dnia miesiąca.

Czytaj więcej

Zbliża się ważny termin. Nie przegap, by nie stracić pierwszej wypłaty renty wdowiej

„Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacane także za lipiec. Natomiast wniosek złożony w następnych miesiącach i rozpatrzony pozytywnie spowoduje uruchomienie wypłaty od miesiąca, w którym trafi do ZUS” – wyjaśnia Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Reklama
Reklama

Jakie informacje zawiera korespondencja z ZUS?

W liście z ZUS seniorzy, którzy złożyli wniosek o rentę wdowią, otrzymają decyzję w sprawie przyznania lub odmowy świadczenia wraz z uzasadnieniem.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku emeryt lub rencista z listu dowie się również o terminie wypłaty świadczenia i jego wysokości. Znajdzie się w nim też wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczono rentę wdowią, a także informacja o potrąceniu składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Czytaj więcej

Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia

W piśmie zawarta będzie również informacja o możliwości odwołania oraz dane kontaktowe placówki, która wydała decyzję. Może zdarzyć się tak, że list z ZUS trafi do adresata już po wypłacie środków.

Niektórzy seniorzy dostaną dwa listy i dwa przelewy. Dlaczego?

ZUS nie jest jedyną instytucją wypłacającą rentę wdowią. Część uprawnionych osób otrzyma świadczenie z dwóch instytucji: z ZUS i z innego organu emerytalno-rentowego, np. KRUS.

Osoby te otrzymają jedną decyzję - od organu, który będzie wypłacał 15 proc. świadczenia. Natomiast od drugiej instytucji dostaną informację o kontynuowaniu wypłaty dotychczasowego świadczenia w wysokości 100 proc. Będą również otrzymywać w jednym miesiącu dwie wypłaty w różnych terminach.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne

Co zrobić w przypadku decyzji odmownej?

Od decyzji wydanych przez ZUS w sprawie renty wdowiej przysługuje odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Odwołanie takie można złożyć za pośrednictwem ZUS w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

Decyzję odmowną otrzymają osoby, które nie spełniają chociaż jednego z wymaganych warunków przyznania renty wdowiej lub jeżeli wysokość przynajmniej jednego z ustalonych świadczeń jest równa lub wyższa od kwoty limitu, który stanowi trzykrotność kwoty najniższej emerytury. Na podstawie dotychczas rozpatrzonych wniosków, do najczęstszych przyczyn decyzji odmownych należą: 

  • zbyt wysoka kwota świadczenia aktualnie wypłacanego – powyżej trzykrotności kwoty najniższej emerytury (dotyczy 5 proc. przypadków)
  • nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, 
  • brak prawa do własnego świadczenia, 
  • brak prawa do renty rodzinnej, 
  • zawarcie nowego związku małżeńskiego, 
  • niepozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, 
  • nieosiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego

Czym jest i komu przysługuje renta wdowia?

Renta wdowia to połączenie własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Uprawnione osoby mogą pobierać jedno z tych świadczeń w całości, a drugie w wysokości 15 proc.

Jak podaje ZUS na podstawie dotychczas rozpatrzonych wniosków, w 63 proc. przypadków renta wdowia stanowi połączenie 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia. 

Reklama
Reklama

Renta przysługuje emerytom i rencistom, którzy osiągnęli wiek emerytalny - co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn, do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej i nie są obecnie w innym związku małżeńskim, a także nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę.

Seniorzy, którzy złożyli wniosek o rentę wdowią, powinni spodziewać się w lipcu korespondencji z ZUS. Otrzymają ją zarówno osoby, którym przyznano świadczenie, jak i ci, których wniosek został odrzucony.

Ruszyły wypłaty renty wdowiej. Ile osób otrzymało świadczenia? Kiedy kolejne przelewy?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama