Reklama
Rozwiń

Wątpliwości ws. renty wdowiej. ZUS i KRUS odpowiadają

Przybywa wniosków o dodatkowe pieniądze dla emerytów z tytułu renty po zmarłym małżonku, czyli rentę wdowią. Seniorzy zgłaszają także wiele pytań o to świadczenie. ZUS i KRUS przygotowały odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Publikacja: 25.01.2025 08:00

Wątpliwości ws. renty wdowiej. ZUS i KRUS odpowiadają

Foto: Adobe Stock

dgk

Renta wdowia to wypłata własnego świadczenia emerytalno-rentowego (na przykład emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) łącznie z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno ze świadczeń składających się na rentę wdowią będzie wypłacane w całości, a drugie w części równej 15%.  Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie wypłacane będzie w wysokości 25%.  

Nie każdy wdowiec lub wdowa na emeryturze dostaną rentę wdowią, a ci, którzy dostaną, nie powinni liczyć na zawrotne kwoty. Suma wypłacanych świadczeń nie może bowiem przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (do 1 marca 2025 r. to 5342,88 zł). Do tego limitu wliczone zostaną nie tylko świadczenia, które będą wypłacane łącznie, ale także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, świadczenia zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.  

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono