Jak informuje ZUS, świadczenie aktywni rodzice w pracy przysługuje rodzicom lub opiekunom aktywnym zawodowo, czyli przede wszystkim osobom, które mają ubezpieczenie emerytalne i rentowe (zapewnia je np. praca na podstawie umowy o pracę, wykonywanie pracy nakładczej, praca na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub o świadczenie usług, bycie członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych, bycie posłem lub senatorem pobierającym uposażenie czy bycie osobą duchowną), pracują w służbach mundurowych na podstawie stosunku służbowego lub też pobierają zasiłek macierzyński chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Jeżeli osoba pobierająca świadczenie przestaje spełniać warunki do jego otrzymania dotyczące aktywności zawodowej, wówczas świadczenie jest anulowane i przysługuje tylko do końca następnego miesiąca po tym, w którym warunki przestały być spełniane.
Aktywni rodzice w pracy: Jakie przychody muszą mieć rodzice?
O świadczenie aktywni rodzice w pracy mogą starać się osoby, które posiadają minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Warunek ten muszą spełnić wszystkie osoby wspólnie wychowujące dziecko.
Wnioskować o świadczenie można, gdy oboje rodzice lub opiekunowie osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 zł brutto. Ponadto podstawa opłacania składek każdej z wymienionych osób musi być nie niższa niż:
-
50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia;
-
30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia, jeśli o świadczenie starają się osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność na preferencyjnych zasadach.