Zasiłek pogrzebowy częścią gry politycznej

Zapowiedzi o podniesieniu tej kwoty sięgają kilku lat. Są jednak duże wątpliwości, czy zostaną spełnione akurat teraz.

Aktualizacja: 25.07.2023 06:25 Publikacja: 25.07.2023 02:00

Zasiłek pogrzebowy częścią gry politycznej

Foto: Adobe Stock

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przysługujące najbliższym po śmierci członka rodziny, a także związanej z nią koniecznością dokonania pochówku.

Obecna kwota świadczenia wynosi 4 tys. zł i obowiązuje od marca 2011 r. Od dawna słychać, iż nie przystaje w żaden sposób do dzisiejszych kosztów pochówku. W efekcie każda zapowiedź jej podwyższenia wywołuje euforię.

I chociaż na początku lipca Jacek Sasin, minister aktywów państwowych (MAP), w TV Trwam zapowiadał zmiany jeszcze przed wyborami, może w ogóle do nich nie dojść.

Czytaj więcej

Obecny zasiłek pogrzebowy jest poniżający. Autorzy petycji chcą to zmienić

Liczne zapowiedzi

Zapytaliśmy, czy w związku z zapowiedziami szefa MAP znane są już szczegóły modyfikacji tego świadczenia.

Departament komunikacji ministerstwa wskazał, że kwestie związane z podwyższeniem zasiłku pogrzebowego są poza właściwością MAP. I w ogóle minister Jacek Sasin wypowiadał się na ten temat jako poseł.

Zainteresowanie kierujemy więc w stronę resortu rodziny. Stamtąd jednak też nie płyną dobre wieści. W odpowiedzi na interpelację grupy posłów Polska 2050 w tej sprawie (z połowy lipca) wciąż czytamy, że w ministerstwie trwają szczegółowe analizy możliwości zmiany wysokości tego świadczenia. I tak od wielu miesięcy.

Zmiany mógłby co prawda przyspieszyć komisyjny projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wpłynął do Sejmu w połowie kwietnia. Zakłada on coroczną waloryzację tego świadczenia na zasadach takich samych jak renty i emerytury.

Projektodawcy tłumaczą, że dzięki temu zostanie przywrócona zostanie zasiłku pogrzebowego tj. możliwość zorganizowania godnego pochówku osoby ubezpieczonej, która m.in. na ten cel przez okres swojej aktywności zawodowej płaciła składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory jednak projekt nie otrzymał nawet numeru druku.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: rząd chce podnieść zasiłek pogrzebowy

Czy jest zatem szansa, aby te obietnice ziściły się w najbliższej przyszłości?

– Mam wątpliwości. O podwyżce zasiłku pogrzebowego słyszę od lat. Pamiętam jeszcze zapowiedzi resortu pracy z 2017 r. mówiące o potrzebie zmian. Nadal jednak nic się w tej kwestii nie ruszyło – mówi Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Ekspert przypomina, że nie po raz pierwszy w oczekiwaniu na zmiany należy uzbroić się w cierpliwość.

– Przykładowo na podwyżkę kilometrówki czekaliśmy piętnaście lat, co oznacza, że możemy jeszcze chwilę funkcjonować z zasiłkiem w wysokości 4 tys. zł. Jeżeli rządzący uznają jednak, że jest to ważny element kampanii wyborczej, to pewnie doprowadzą wreszcie tę sprawę do końca. W innym przypadku raczej zmian w tej kadencji parlamentu nie będzie – dodaje.

Sugestie

Ekspert nie ma wątpliwości, że podniesienie zasiłku pogrzebowego jest na pewno potrzebne.

– Nie jestem jednak w tym wypadku zwolennikiem sztywnej kwoty wpisanej do ustawy. Uzależniłbym ją raczej np. od minimalnego wynagrodzenia. Mógłby stanowić np. dwukrotność płacy minimalnej. Możemy także waloryzować zasiłek co roku tak jak emerytury i renty. Jego wysokość będzie wówczas dostosowana do sytuacji rynkowej –wskazuje Oskar Sobolewski.

Jak podkreśla, powinno to być rozwiązanie systemowe, wpisane do ustawy, czyli niezależne od decyzji politycznej.

– W przeciwnym wypadku będziemy znowu obserwowali, jak rządzący wykorzystują tę istotną dla wszystkich kwestię do politycznych celów. Obecnie bowiem tak właśnie się dzieje – dodaje.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przysługujące najbliższym po śmierci członka rodziny, a także związanej z nią koniecznością dokonania pochówku.

Obecna kwota świadczenia wynosi 4 tys. zł i obowiązuje od marca 2011 r. Od dawna słychać, iż nie przystaje w żaden sposób do dzisiejszych kosztów pochówku. W efekcie każda zapowiedź jej podwyższenia wywołuje euforię.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?