Aktualizacja: 11.05.2016 16:25 Publikacja: 11.05.2016 16:25
Tomasz Lasocki
Foto: rp.pl
Dr Tomasz Lasocki: Jeśli obniżymy wiek emerytalny i wrócimy do tego co było - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - to obawiam się, że koszty tej reformy poniesie pokolenie 30-latków. Będą oni podwójnie stratni. Obecnie wiele osób z tej grupy wiekowej pracuje na umowach o dzieło, od których przedsiębiorca nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. Po osiągnięciu wieku emerytalnego za kilkadziesiąt lat będą więc mieli mniej składek uzbieranych na swoje świadczenia w ZUS. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje także zwiększenie dotacji z budżetu państwa, co może odbić się na wysokości podatków. A także na podniesieniu wieku emerytalnego, co uważam że w perspektywie najbliższych lat jest nieuniknione.
Trybunał Konstytucyjny 6 grudnia ma wybierać kandydatów na nowego prezesa – informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła związane z TK. To oznaczałoby, że dotychczasowa prezes TK Julia Przyłębska musiała zrezygnować ze stanowiska, gdyż bez tego zwołanie zgromadzenia wyborczego byłoby niemożliwe.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć więcej pieniędzy na sądy, prokuraturę i więziennictwo. Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Renta socjalna przysługuje – na określonych warunkach – osobom całkowicie niezdolnym do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu. Jakie są aktualne warunki przyznawania renty socjalnej? Co zmieni się w 2025 roku?
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. W 2024 roku można z nich skorzystać tylko w grudniu. Aby to zrobić, trzeba zdążyć z wnioskiem do 30 listopada. Kto może zrobić sobie przerwę w płaceniu składek? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć.
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Posłowie zdecydowali, że opiekunowie dzieci urodzonych przed terminem zyskają uzupełniający urlop macierzyński.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Lekarz, współpracujący w ramach działalności z podmiotem, w którym odbywał staż, może skorzystać z preferencji składkowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada ona m.in. umorzenie składek od przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas