Do wprowadzenia nowego systemu emerytalnego brakuje niektórych projektów ustaw. Potrzebny będzie też czas na przygotowanie systemów informacyjnych do nowych rozwiązań.
Chodzi m.in. o ustawę o emeryturach pomostowych oraz o ustawę określającą zasady wypłaty przez zakłady emerytalne świadczeń ze środków w otwartych funduszach emerytalnych.
Janusz Kochanowski ocenia krytycznie zaprezentowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o świadczeniach ze środków zgromadzonych w OFE i w ZUS. Chodzi zwłaszcza o uzależnienie wysokości emerytury kapitałowej od prognozowanej długości życia kobiet i mężczyzn. Zróżnicowanie wieku emerytalnego i dłuższe życie kobiet spowodują, że tzw. emerytura kapitałowa kobiety będzie niższa o ponad 40 proc. od świadczenia mężczyzny. Rzecznik uważa więc za konieczne wprowadzenie redystrybucji. System emerytalny musi bowiem gwarantować świadczenia na poziomie odpowiadającym co najmniej minimum życiowemu oraz zapewniać kobietom i mężczyznom równe prawa.
Jednakowy dla obu płci powinien też być wiek emerytalny. Trzeba jednak pamiętać, że samo jego ujednolicenie nie rozwiązuje problemu, ponieważ kobiety korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, które są okresami nieskładkowymi, i mają niższe przeciętne zarobki. Być może niezbędne okaże się finansowanie z budżetu składek kobiet do funduszy w okresach urlopów macierzyńskich i wychowawczych.
Z końcem 2008 r. wygasają także dotychczasowe uprawnienia do wcześniejszych emerytur z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach albo w szczególnym charakterze.