Sejm rozpoczyna prace nad nową ustawą emerytalną, która ma obowiązywać od początku przyszłego roku.
Opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o emeryturach kapitałowych przewiduje zasady obliczania i wypłaty emerytur dla osób urodzonych po 1949 r., które przystąpiły do otwartych funduszy emerytalnych. Z pewnością ułatwieniem dla rezygnujących z aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) będzie to, że wszelkie formalności związane z przekazaniem środków z OFE przejmie ZUS.
Początkowo nowe emerytury będą wypłacane na nowych zasadach tylko w części (2009 r. – 20 proc., 2010 r. – 30 proc.). Z każdym rokiem część liczona na nowych zasadach będzie rosła, aż w 2014 r. wszystkie świadczenia będą uzależnione tylko od wartości składek na kontach emerytalnych.
Dlatego wiele osób, które mogą już przejść na emeryturę, zastanawia się, kiedy złożyć wniosek do ZUS. Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Choć projekt określa już nowe zasady obliczania tych świadczeń, trzeba zaczekać na ostateczną wersję przepisów ustaloną przez parlament.
Wydaje się, że w pierwszych latach, kiedy udział świadczenia liczonego na nowych zasadach będzie niski, nadal będzie się opłacało poczekać ze złożeniem wniosku o emeryturę do ogłoszenia nowej kwoty bazowej przez prezesa GUS. Jest ona brana do obliczenia tego świadczenia na starych zasadach.