Idź do pośredniaka po propozycję zatrudnienia albo zasiłek

Osoba, która straci pracę, powinna się zarejestrować w urzędzie pracy, który ma jej pomóc w znalezieniu nowej posady. Jeśli się okaże, że nie przysługuje jej zasiłek, to przynajmniej będzie ubezpieczona zdrowotnie

Publikacja: 07.03.2009 07:01

Idź do pośredniaka po propozycję zatrudnienia albo zasiłek

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Do zarejestrowania się konieczne jest przedstawienie m.in. świadectwa ukończenia ostatniej szkoły i świadectw pracy z całego okresu zatrudnienia oraz wypełnienie karty rejestracyjnej.

Nie każdy, kto się zgłosi, dostanie status osoby bezrobotnej. Jego przyznanie wykluczają np. praca na podstawie umów cywilnoprawnych czy posiadanie gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha przeliczeniowych.

Ten, kto zostanie zarejestrowany, musi się też liczyć, że status bezrobotnego straci, jeśli nie stawi się na wezwanie urzędu pracy i nie powiadomi w ciągu siedmiu dni o przyczynie niestawienia, bez uzasadnienia odmówi pracy lub aktywizacji. Od lutego br. okres ten jest dłuższy i wynosi: 120 dni w wypadku pierwszej odmowy, 180 – drugiej i 270 dni – trzeciej i kolejnych. Status straci również ten, kto nie przedstawi zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby na druku ZUS ZLA. Także ten, kto otrzyma pożyczkę lub jednorazowo środki z PFRON czy innej instytucji na podjęcie działalności gospodarczej.

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, jeżeli:

- nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia,

- w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją udokumentuje co najmniej 365 dni pracy.

Ustawa (art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) przewiduje różne warianty 365 dni pracy. Zasadniczo chodzi o to, aby być zatrudnionym i osiągać co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego trzeba opłacać składki na Fundusz Pracy.

Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi miesięcznie 551,80 zł (wzrośnie od czerwca). Ci, którzy mają do pięciu lat stażu pracy, dostają 80 proc. tej kwoty, a ci ze stażem powyżej 20 lat – 120 proc.

Zasiłek w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie wypłaca się przez sześć lub 12 miesięcy. Bez względu na nią dłużej pobierają go osoby po 50. roku życia z co najmniej 20-letnim stażem oraz mający na utrzymaniu dziecko do lat 15, jeśli drugi małżonek jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu czasu jego pobierania.

Zasadniczo zasiłek przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie siedmiu dni od rejestracji. Niektórzy jednak muszą poczekać dłużej:

- 90 dni, jeśli w ciągu sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem bezrobotny rozwiązał stosunek pracy (służbowy) za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji firmy, redukcji zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu lub zmiany miejsca zamieszkania bądź zainteresowany rozwiązał umowę w trybie art. 55 § 1[sup]1[/sup] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy [/link](czyli z winy pracodawcy).

- 180 dni, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających rejestrację osoba ta spowodowała rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

Ten, kto podejmie pracę w trakcie pobierania zasiłku, przepracuje mniej niż 365 dni, a potem ją straci i ponownie się zarejestruje w urzędzie, dostanie zasiłek uzupełniający.

Nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym mającym na celu ustalenie zdolności do pracy itd. oznacza utratę prawa do zasiłku.

Każdy zarejestrowany bezrobotny może korzystać z informacji o wolnych miejscach pracy, szkoleń, poradnictwa zawodowego. Niektórzy mogą także wziąć udział w pracach interwencyjnych, robotach publicznych, stażu, przygotowaniu zawodowym dorosłych, otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych, uzyskać stypendium na kontynuację nauki w szkole dla dorosłych albo na niestacjonarnych studiach, dostać pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia, a np. samotne matki – mogą ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat siedmiu.

[ramka][b]Jerzy Bartnicki - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie[/b]

Wielu bezrobotnych błędnie sądzi, że trzeba się zarejestrować w ciągu siedmiu dni od utraty pracy. Tak nie jest. Można to zrobić później – nawet w ciągu pół roku po utracie pracy. Oczywiście, jeśli danej osobie nie zależy na szybkim otrzymaniu zasiłku. Osobom, które do nas trafiają, proponujemy różnorodne wsparcie. Dużą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się płatne staże. Dobre efekty przynoszą finansowane przez nas szkolenia (np. na prawo jazdy, uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych) oraz przygotowanie zawodowe dorosłych, dzięki któremu na rynek pracy wracają osoby, które nie były aktywne przez dłuższy czas. Bezrobotni chętnie korzystają też z jednorazowej dotacji na założenie własnej firmy. [/ramka]

[ramka][b]Bez zajęcia, ale z ubezpieczeniem[/b]

- Osobie, która traci pracę, jeszcze przez 30 dni przysługuje darmowe leczenie. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, które były obowiązkowo ubezpieczone, ustaje bowiem po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

- Zarejestrowany jako bezrobotny podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie ma innego tytułu do tego ubezpieczenia. W okresie pobierania zasiłku lub stypendium bezrobotny podlega także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a jeśli w tym czasie wykonuje pracę, np. na stażu, to także wypadkowemu. Składki płaci urząd pracy.

- Ci, którzy nie mają prawa do zasiłku albo nie mają statusu bezrobotnego, mogą się ubezpieczyć dobrowolnie i samodzielnie opłacać składki. W tym celu muszą zawrzeć umowę z NFZ (ubezpieczenie zdrowotne). Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą po ich ustaniu (np. po utracie pracy albo prawa do zasiłku dla bezrobotnych) kontynuować je dobrowolnie (art. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Powinny jednak się zarejestrować w ciągu 30 dni od ustania ubezpieczeń społecznych. [/ramka]

Do zarejestrowania się konieczne jest przedstawienie m.in. świadectwa ukończenia ostatniej szkoły i świadectw pracy z całego okresu zatrudnienia oraz wypełnienie karty rejestracyjnej.

Nie każdy, kto się zgłosi, dostanie status osoby bezrobotnej. Jego przyznanie wykluczają np. praca na podstawie umów cywilnoprawnych czy posiadanie gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha przeliczeniowych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr