[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C33EFFAB3B5BF942623720A6973CA884?id=182545]Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.)[/link] określa w art. 23 ust. 3 dane, jakie powinien zawierać wniosek. Z kolei ust. 4 tego artykułu wymienia, jakie dokumenty należy do niego dołączyć. Jednym z nich jest oświadczenie o deklarowanych dochodach osiągniętych przez każdego z członków rodziny. Prawidłowe wyliczenie dochodu ma tu istotne znaczenie, ponieważ ustawa określa kryterium dochodowe, od którego prawo do zasiłku jest uzależnione. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom (jednemu z rodziców albo opiekunowi dziecka) oraz osobie uczącej się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę (albo dochód osoby uczącej się) nie przekracza kwoty 504 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.
[srodtytul]Nie tylko dla bezrobotnego[/srodtytul]
Artykuł 5 zawiera ponadto bardzo ważną wytyczną dotyczącą zasad liczenia kryterium dochodowego. Mianowicie, jeżeli członek rodziny utraci dochód, to prawo do zasiłku ustala się na podstawie dochodu rodziny lub osoby uczącej się pomniejszonego o dochód utracony.
Utrata dochodu wiąże się przeważnie z rozwiązaniem stosunku pracy. Z utratą dochodu będziemy mieli zatem do czynienia w sytuacji, w której osoba zatrudniona, np. na podstawie umowy o pracę, zaprzestała ją wykonywać i stała się bezrobotna, a także w sytuacji, w której osoba pracująca w więcej niż jednej firmie straciła jedno z miejsc pracy, a zachowała pozostałe. Oznacza to, że do zastosowania art. 5 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie jest wymagana całkowita utrata dochodów [b](por. wyrok NSA z 12 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 1324/07)[/b].
Należy również zauważyć, że ustawodawca uzależnił prawo do pomniejszenia dochodu rodziny (osoby uczącej się) od samego faktu utraty dochodu przez któregoś z jej członków. Prawo to nie zostało uzależnione w szczególności od tego, kiedy ta utrata nastąpiła, ani od tego, kiedy uzyskany został nowy dochód.