Tylko pracownik uzyska wcześniejszą emeryturę

Możliwość zakończenia kariery zawodowej w młodszym wieku mają ci, którzy byli zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Aby mogli skorzystać z tego uprawnienia, muszą być pracownikami

Aktualizacja: 11.08.2009 07:18 Publikacja: 11.08.2009 06:50

Tylko pracownik uzyska wcześniejszą emeryturę

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Posiadanie statusu pracownika umożliwia ubezpieczonym uzyskanie prawa do emerytury w młodszym wieku od powszechnie obowiązującego. To szczególne uprzywilejowanie pracowników przewiduje m.in. art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=410282EA79A27EFCFADC04A0C5A02609?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link], określający warunki nabycia emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ww. ustawy ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, o których mowa w ust. 2 – 3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku młodszym niż określony w art. 27 pkt 1.

Zatem z uprawnienia do wcześniejszej emerytury określonej w art. 32 wymienionej ustawy mogą skorzystać tylko ubezpieczeni będący pracownikami podczas wykonywania pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

[srodtytul]Niezależnie od statusu przedsiębiorcy[/srodtytul]

Bez znaczenia jest, czy praca ta była w przeszłości wykonywana w tzw. sektorze państwowym czy prywatnym.[b] Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 13 lutego 2002 r. (III ZP 30/01[/b]), stwierdzając, że zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracami wykonywanymi w szczególnych warunkach są – bez względu na status własnościowy pracodawcy – prace wymienione w § 4 – 8a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D73E711B289149600A57B5EED36E84B?id=71673]rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze[/link]. Oznacza to, że wszyscy pracownicy pracujący w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze mają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

W zbliżony sposób wypowiadał się w tym zakresie także [b]Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 czerwca 2004 r., P 17/03 (OTK-A 2004, nr 6, poz. 57)[/b], stwierdzając, że art. 32 ust. 2 w części obejmującej zwrot „w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych”? i art. 32 ust. 4a są niezgodne z art. 2 i 32 konstytucji.

W szczególności podkreślono, że dopuszczenie do różnicowania uprawnień do świadczenia określonego w art. 32 wyżej wymienionej ustawy w zależności od statusu właścicielskiego pracodawcy stanowiłoby nieuzasadnioną dyskryminację pracowników zatrudnionych u „nieuspołecznionych" pracodawców, naruszałoby zatem zasadę równości wobec prawa.

Kryterium decydującym dla uprawnień emerytalnych jest bowiem wykonywanie (lub nie) pracy w szczególnych warunkach, a nie status pracodawcy.

[srodtytul]To nie dyskryminacja[/srodtytul]

Warto przy tym zaznaczyć, że zastosowanie art. 32 wymienionej wcześniej ustawy tylko do pracowników nie jest też sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej. Zwracał na to uwagę również [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 r. (I UK 300/04)[/b], stwierdzając, że przejściowe utrzymanie przywilejów nabywania prawa do wcześniejszej emerytury wyłącznie przez pracowników na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnych zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

[b]Dla nabycia prawa do emerytury nie ma znaczenia, czy wykonywanie przez pracownika pracy w szczególnych warunkach następowało tylko w macierzystym zakładzie pracy czy też np. w ramach oddelegowania do innego podmiotu gospodarczego.[/b] Istotne jest bowiem tylko to, by praca ta była świadczona stale i w pełnym wymiarze czasu w ramach stosunku pracy, bez względu na to, czy bezpośrednim odbiorcą jej efektów jest pracodawca czy inny zakład związany z pracodawcą stosownymi kontraktami. Podobnie wypowiadał się[b] Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 14 grudnia 2004 r. (III AUa 2474/03)[/b].

[b]Natomiast nie stanowi przesłanki do nabycia tego uprawnienia wykonywanie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, [/b]np. umowy o dzieło, zlecenia czy umowy agencyjnej lub umowy o pracę nakładczą.

Wskazywał na to wielokrotnie Sąd Najwyższy. Podobnie praca w charakterze członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej nie daje prawa do przejścia na emeryturę w wieku młodszym niż podstawowy wiek emerytalny z uwagi na zatrudnienie w szczególnych warunkach, o których mowa w art. 32 wymienionej ustawy. [b]Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 stycznia 2005 r. (I UK 142/04).[/b] Stosunek pracy jest bowiem odmiennym stosunkiem prawnym od członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

[ramka][b]Przykład[/b]

Bogdan S. pracował przez 16 lat jako kierowca ciągnika w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, której był członkiem.

Gdy ukończył 60 lat, złożył wniosek o emeryturę.

ZUS jednak odmówił mu tego świadczenia, wskazując, że brakuje podstaw, aby przyjąć, że pracował on w warunkach szczególnych w czasie, gdy był członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Bogdan S. wniósł wówczas odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych, podnosząc, że praca traktorzysty jest pracą w warunkach szczególnych.

Sąd jednak oddalił jego odwołanie, gdyż praca w charakterze członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej nie daje prawa do przejścia na emeryturę z uwagi na zatrudnienie w szczególnych warunkach. [/ramka]

[i]Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Kielcach[/i]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr