Reklama
Rozwiń

Utracone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy da się przywrócić

Osoba, która utraciła prawo do renty z powodu poprawy stanu zdrowia, może ponownie uzyskać do niej prawo, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stała się niezdolna do pracy

Aktualizacja: 02.06.2010 04:43 Publikacja: 02.06.2010 03:00

Utracone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy da się przywrócić

Foto: www.sxc.hu

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która spełni łącznie następujące warunki:

- jest niezdolna do pracy;

- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

- niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w art. 57 ust.1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=22A7F7CAF822AA6A4796768A493C2BC2?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.[/link]; ustawa) lub w czasie 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Zatem dla uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy nie wystarcza stwierdzenie samej niezdolności do pracy. Konieczne jest jeszcze posiadanie odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz ustalenie, że niezdolność do pracy powstała w czasie wskazanym w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Można jednak stracić prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli odzyska się zdolność do pracy. [b]Jeśli więc zostanie ustalone przez ZUS, że stan zdrowia ubezpieczonego uległ takiej poprawie, że nie jest on już niezdolny do pracy, to wówczas utraci on prawo do renty.[/b] ZUS orzeka o tym na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej.

[srodtytul]Jak odzyskać[/srodtytul]

Prawo do renty, które ustało z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, podlega jednak przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się niezdolny do pracy. Wskazuje na to art. 61 ustawy. Jeśli więc stan zdrowia ubezpieczonego się pogorszył i ponownie stał się on niezdolny do pracy, to może odzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Istotne jest jedynie, aby powstanie tej ponownej niezdolności do pracy miało miejsce w odpowiednim czasie. Ubezpieczony nie musi natomiast wykazywać tu spełnienia innych warunków koniecznych do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Nie musi więc udowadniać wymaganego okresu składkowego lub nieskładkowego oraz wykazywać, że do powstania niezdolności do pracy doszło w czasie wskazanym w art. 57 ust.1 pkt 3 ustawy.

Stanowi to znaczne ułatwienie dla ubezpieczonego. Przy czym prawo do przywrócenia renty powstaje w dniu zaistnienia ponownej niezdolności do pracy. Tak też wskazywał [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 20 lutego 2006 r. (I UK 170/05)[/b].

[ramka][b]Przykład[/b]

Jan S. pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy do 30 kwietnia 2008 r. Następnie stan jego zdrowia uległ poprawie i ZUS odmówił mu prawa do renty na dalszy okres. Po upływie roku Jan S. ponownie zachorował i stał się niezdolny do pracy.

Wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy. Ten odmówił mu jednak prawa do renty, wskazując, że w ocenie lekarza orzecznika oraz komisji lekarskiej nie jest on niezdolny do pracy. Ubezpieczony, nie zgadzając się z taką decyzją, wniósł odwołanie do sądu.

Sąd po dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych lekarzy ustalił, że Jan S. stał się ponownie niezdolny do pracy od 1 marca 2009 r. Zmienił wobec tego zaskarżoną decyzję ZUS i przyznał Janowi S. rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdyż powstanie ponownej niezdolności do pracy nastąpiło przed upływem 18 miesięcy od ustania prawa do renty.[/ramka]

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Wynika to z art. 65 ust. 1 ustawy.

Zatem dla ustalenia prawa do renty rodzinnej może mieć istotne znaczenie okoliczność, czy zmarły spełniał warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie miał jej przyznanej przez ZUS. W takim bowiem przypadku uprawniony również uzyska prawo do renty rodzinnej.

Przy ustalaniu, czy zmarły spełniał warunki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, ma zastosowanie także art. 61 ustawy. Wskazywał na to wyraźnie [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 2003 r. (II UK 232/02)[/b], stwierdzając, że w razie ustania prawa wdowy do renty rodzinnej z powodu ustąpienia niezdolności do pracy stosuje się odpowiednio przepis art. 61 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podobnie wypowiadał się [b]Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 30 stycznia 2008 r. (III AUa 653/07)[/b]. Oznacza to, że stanowisko sądów jest już w tym zakresie ugruntowane.

[i]Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Kielcach[/i]

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która spełni łącznie następujące warunki:

- jest niezdolna do pracy;

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono