Resort obrony przygotował projekt ustawy o weteranach misji pokojowych i stabilizacyjnych. Ten akt prawny ma nadać tym osobom szczególny status i przyznać specjalne uprawnienia socjalno-zdrowotne.
O status weterana będą mogli się ubiegać żołnierze i pracownicy wojska, którzy brali udział w operacjach militarnych i pokojowych i uczestniczyli w nich nieprzerwanie co najmniej przez 90 dni. Wymóg ten nie będzie musiał być spełniony w przypadku osób, które przed upływem tego okresu poniosły uszczerbek na zdrowiu, oraz żołnierzy służb specjalnych, bo dla tej grupy czas misji ma wynosić 60 dni.
Weterani będą mieli możliwość wsparcia, gdy zechcą się przekwalifikować lub założyć własną działalność.
Poszkodowani na misjach uzyskają możliwość wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Pieniądze te będą przeznaczone na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Poszkodowani, którzy zechcą się uczyć w szkole średniej lub studiować, będą mogli uzyskać nawet do 2,4 tys. zł rocznie na pokrycie kosztów kształcenia, przejazdy, zakwaterowanie.