– Na przełomie marca i kwietnia wiele firm organizuje nabór dla studentów na wakacyjne praktyki. Mogą oni liczyć na ciekawe propozycje. Z naszych danych wynika, że w zeszłym roku mieliśmy o jedną trzecią więcej takich ofert zatrudnienia dla absolwentów niż rok wcześniej – mówi Elżbieta Flasińska z grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl. – Część z tych praktyk i staży jest odpłatna. Są to głównie oferty zamieszczone przez duże firmy z branży finansowej, przede wszystkim banki.
Dla studenta zlecenie
Najczęściej student może liczyć jedynie na zatrudnienie na umowie-zleceniu. Niewiele firm decyduje się bowiem dać etat osobie bez żadnego doświadczenia. Zlecenie można zawrzeć na miesiąc czy dwa, a później przedłużać dowolną liczbę razy o kolejne miesiące. Dla studentów do 26. roku życia ten kontrakt jest nawet korzystny. Pracodawca nie musi od ich wynagrodzeń płacić wysokich składek ZUS, a do kieszeni takiego pracownika trafia wtedy więcej pieniędzy. Zleceniobiorca nie ma jednak prawa do urlopu, można w każdej chwili zmniejszyć jego wynagrodzenie czy rozwiązać taką umowę. Chętni do pracy powinni jednak uważać, gdyż część organizowanych przez pracodawców staży czy praktyk jest bezpłatna. Pracodawcy zasłaniają się tym, że w myśl kodeksu cywilnego do tych umów mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia, a taka umowa może mieć charakter nieodpłatny.
Dla absolwenta...
Dla osoby, która już ukończyła naukę, najlepszą formą zatrudnienia jest etat. Jego zdobywanie najczęściej zaczyna się od zawarcia umowy na próbę, która może trwać co najwyżej trzy miesiące.
Takie zatrudnienie może jednak zostać poprzedzone umową o praktyki absolwenckie. Na razie jest to dość rzadko wykorzystywana przez pracodawców możliwość. W myśl przepisów ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, każda osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i nie ma jeszcze ukończonych 30 lat, może zostać bezpłatnie zatrudniona właśnie w ten sposób, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące.
Wiele osób, które tuż po ukończeniu szkoły lub uczelni wyższej rejestrują się jako bezrobotne, może skorzystać z płatnych staży finansowanych przez urząd pracy. Skorzystać z tego mogą osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 lat, a absolwenci wyższych uczelni w ciągu roku od ukończenia studiów, nie później jednak niż do osiągnięcia 27. roku życia.