Z badań rynku pracy wynika, że co trzeci absolwent szkoły czy wyższej uczelni jest zainteresowany pracą w urzędzie. Trzeba wtedy pamiętać, że zasady naboru różnią się w zależności od tego, czy kandydat stara się o stanowisko w administracji publicznej czy samorządowej.
Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej nabór do pracy w urzędach podległych administracji rządowej, np. w urzędach wojewódzkich, administracji skarbowej czy różnego rodzaju inspekcjach, odbywa się podczas otwartych i konkurencyjnych konkursów.
Co roku w całym kraju przeprowadza się ich około 6 tys.
Każda jednostka administracji ma obowiązek ogłaszać na swojej stronie internetowej informacje o prowadzonych naborach na wolne stanowiska wraz z wymaganiami. Specjalna komisja najpierw wyłania pięciu najlepszych kandydatów, z których wybierany jest przyszły pracownik urzędu. Jeśli w zawiadomieniu o naborze znajdzie się informacja, że dane stanowisko może zostać objęte przez niepełnosprawnego, będzie on preferowany w drugiej fazie naboru. Jeśli dostanie się do finału konkursu, to on dostanie wakujące stanowisko. Preferencje są stosowane w urzędach, które nie spełniają ustawowego wymogu zatrudniania niepełnosprawnych pracowników w liczbie ponad 6 proc. załogi. Gdy urząd osiągnie to minimum, nie będzie już stosował preferencji.
Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o służbie cywilnej z osobami podejmującymi po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej zawiera się umowę na czas określony na 12 miesięcy z możliwością wcześniejszego jej rozwiązania z dwutygodniowym wypowiedzeniem. W trakcie owych 12 miesięcy zatrudniony odbywa służbę przygotowawczą. Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej do należytego wykonywania obowiązków. Trwa ona nie dłużej niż cztery miesiące i kończy się egzaminem nie później niż z upływem ośmiu miesięcy od podjęcia pracy przez zatrudnionego. Następnie, przed podpisaniem bezterminowej umowy jako pracownik służby cywilnej, taka osoba zostanie po raz pierwszy oceniona. Będzie to miało zasadnicze znaczenie dla jej dalszej kariery w administracji. Kierownik weźmie wtedy pod uwagę nie tylko wyniki egzaminu kończącego służbę przygotowawczą, ale także postawę tego pracownika i jego zaangażowanie w pracę urzędu. Tylko po uzyskaniu pozytywnej oceny pracownik zostanie zatrudniony na czas nieokreślony.