Urząd pracy: jednorazowa dotacja na działalność gospodarczą

Największym zainteresowaniem bezrobotnych cieszy się jednorazowa dotacja na rozkręcenie własnego biznesu. Aktualnie wynosi ona ponad 21 tys. zł.

Publikacja: 12.02.2013 06:20

O środki na podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, można się ubiegać nie tylko wtedy, gdy mamy status bezrobotnego.

To forma pomocy skierowana także do absolwentów centrum integracji społecznej (CIS) lub klubów integracji społecznej (KIS), czyli instytucji powołanych do pomocy osobom społecznie wykluczonym (m.in. niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, samotnym matkom, uzależnionym, byłym więźniom, przedstawicielom mniejszości narodowych i etnicznych).

Ważne!

Złożenie wniosku o dotację nie zwalnia osoby bezrobotnej z obowiązku stawiennictwa w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach, o czym czasami bezrobotni zapominają.

Jakie wymogi

Wniosek o dotację może złożyć także rolnik lub inna osoba ubezpieczona w KRUS, jeśli chce założyć firmę poza rolnictwem albo kupić ziemię i jednocześnie:

- przez 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o dotację pracowała i osiągała z tego tytułu wynagrodzenie, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, wynoszące co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę przez okres 365 dni,

- została zwolniona z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

- nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych,

- podatek z gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego nie przekracza kwoty podatku rolnego z 5 ha przeliczeniowych albo – w przeliczeniu na 1 członka gospodarstwa domowego, który nie ma stałych pozarolniczych źródeł dochodu – nie przekracza kwoty podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego.

Dotacji na założenie biznesu nie dostanie natomiast bezrobotny, który ma już własną działalność gospodarczą, a w pośredniaku zarejestrował się w okresie jej zawieszenia.

Urzędy pracy często obwarowują możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie przeróżnymi warunkami. Może to być konieczność odbycia szkolenia na temat prowadzenia własnej firmy lub określony staż w rejestrze bezrobotnych.

Co we wniosku

Co robić, żeby zyskać szansę na dotację? Po pierwsze złożyć wniosek do tego urzędu, który nas rejestrował. Urzędy mają swoje formularze takich wniosków. Wypełniony wniosek musi zawierać przynajmniej takie dane:

- imię i nazwisko wnioskodawcy, adres miejsca zamieszkania, numer PESEL

- kwotę wnioskowanego dofinansowania;

- rodzaj działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć

- symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)

- kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania;

- szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przeznaczanych na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej;

- proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dofinansowania.

Do podpisanego własnoręcznie wniosku wnioskodawca dołącza oświadczenia, że:

- nie otrzymał bezzwrotnych środków Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;

- nie został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku;

- nie będzie podejmował zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej;

- nie był karany w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu;

- zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej przez 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia bez jej zawieszania;

- nie złożył wniosku do innego starosty o przyznanie dofinansowania lub przyznanie jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

O tym, jaki biznes można rozkręcić za pieniądze i jakie wydatki nimi sfinansować decyduje regulamin konkretnego urzędu powiatowego. Na przykład PUP w Olsztynie nie chce finansować działalności sezonowej, handlu obnośnego i obwoźnego, krajowego transportu osób taksówkami, pośrednictwa ubezpieczeniowego, działalności rolniczej, działalności gospodarczej mającej charakter samozatrudnienia, przejęcia działalności gospodarczej np. od członka rodziny wnioskodawcy, poprzez jednoczesne odkupienie środków trwałych i obrotowych oraz prowadzenie działalności o tym samym profilu i w tym samym miejscu, a także działalności paramedycznej, agencji towarzyskiej, studia tatuażu, sklepu sex shop, biura matrymonialnego ani salonu wróżb.

Ponieważ pieniędzy na dotacje jest zwykle mniej niż chętnych, nie jest łatwo je otrzymać. Wnioski są wnikliwie oceniane, a od decyzji odmownej nie można się odwołać. Warto więc dobrze się przygotować – zapoznać się z obowiązującym regulaminem przyznawania dofinansowania i przygotować biznesplan

Jak go sporządzić piszemy.

Ważne!

Dopiero po otrzymaniu dotacji można rejestrować firmę i kupować potrzebne rzeczy. Pośpiech w tej kwestii przekreśla szanse na dotację!

Jaka kwota

Wysokość przyznanego dofinansowania określa umowa zawarta pomiędzy bezrobotnym a PUP, ale nie może ono przekroczyć sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy (zmienia się co kwartał, obecnie wynosi 21.061,32 zł). Może być natomiast mniejsze, bo urzędy chcą rozdzielić środki, którymi dysponują pomiędzy jak największą liczbę wnioskodawców.

Po otrzymaniu dotacji bezrobotny musi założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą (w terminie wskazanym w umowie), a otrzymane środki wykorzystać zgodnie ze złożonym wnioskiem. Urzędy zastrzegają w swoich regulaminach, na co nie można wydać otrzymanej dotacji. W tym negatywnym katalogu często powtarzają się takie na przykład wydatki:

- zakup akcji, obligacji, udziałów w spółkach, kaucje, zaliczki, leasing;

- opłaty związane z rejestracją działalności gospodarczej i jej bieżącym funkcjonowaniem (np. opłaty składek ZUS, abonamenty),

- zakup nieruchomości, najem, dzierżawę lokalu

- zakup samochodów osobowych,

- zakup pojazdów przeznaczonych do transportu towarowego,

- zakup używanego sprzętu informatycznego (komputery, drukarki, skanery, itp.),

- remont i meblowanie mieszkania wnioskodawcy stanowiącego siedzibę planowanej działalności.

W umowie z urzędem zostanie także określony termin wydatkowania pieniędzy. Zwykle wynosi tylko 30 dni, ale czasami może zostać przedłużony, nawet do dwóch miesięcy. Osobny termin będzie dotyczył rozliczenia się z wydatków. Urzędnikom trzeba będzie dostarczyć faktury i inne dowody wydania pieniędzy.

Trzeba zwracać

Dotację trzeba zwrócić wraz z odsetkami, jeśli zostanie wykorzystana niezgodnie z umową, np. przedsiębiorca nie rozpoczął działalności albo rozpoczął inną, dotacja została wydana na telewizor, choć firma miała świadczyć usługi pralnicze.

Pieniądze trzeba będzie oddać także wtedy, gdy działalność gospodarcza zostanie zakończona przed upływem 12 miesięcy. Nieważne, czy z powodu braku popytu na towary lub usługi czy np. z powodu choroby właściciela. Podstawowym warunkiem bezzwrotności dotacji jest bowiem utrzymanie biznesu na rynku co najmniej przez rok.

Jak urząd zabezpiecza sobie zwrot dofinansowania przypadku niedotrzymania warunków umowy przez wnioskodawcę? Już we wniosku bezrobotny musi wybrać jedną z form zabezpieczenia: poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancję bankową, zastaw na prawach lub rzeczach, blokadę środków zgromadzonych na rachunku bankowym albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Urzędy pracy preferują weksel własny in blanco wystawiony przez bezrobotnego i poręczony przez jednego lub dwóch poręczycieli o określonym poziomie dochodów z pracy, emerytury, renty lub działalności gospodarczej. Poręczycielem zwykle nie może być osoba, która ukończyła 70 roku życia.

O środki na podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, można się ubiegać nie tylko wtedy, gdy mamy status bezrobotnego.

To forma pomocy skierowana także do absolwentów centrum integracji społecznej (CIS) lub klubów integracji społecznej (KIS), czyli instytucji powołanych do pomocy osobom społecznie wykluczonym (m.in. niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, samotnym matkom, uzależnionym, byłym więźniom, przedstawicielom mniejszości narodowych i etnicznych).

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo