Jest też kilka szczególnych okoliczności, gdy prawo do zasiłku nabywa się później. Po 90 dniach dostanie zasiłek bezrobotny, który w ciągu pół roku przed rejestracją sam wypowiedział umowę o pracę albo odszedł za porozumieniem stron (chyba, że nastąpiło to z przyczyn dotyczących zakładu pracy). Tyle samo na zasiłek zaczeka osoba, która przed rejestracją zawiesiła działalność gospodarczą. 180 dni będzie czekał ten, kto w ciągu 6 miesięcy przed zarejestrowaniem został zwolniony dyscyplinarnie.
Bezrobotny, który po stoczeniu sądowej batalii z byłym pracodawcą otrzymał odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, zasiłek dostanie dopiero po upływie okresu, za który otrzymał odszkodowanie.
Podobna sytuacja zachodzi, gdy bezrobotny otrzymał przewidziany układem zbiorowym pracy dla pracowników zakładów górniczych jednorazowy ekwiwalent pieniężny za urlop górniczy, jednorazową odprawę socjalną, zasiłkową, pieniężną po zasiłku socjalnym, jednorazową odprawę warunkową lub odprawę pieniężną bezwarunkową. Dostanie zasiłek po upływie okresu, za który otrzymał takie świadczenia.
Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy osoby bezrobotnej. Ale nie tylko. Jeszcze kilka lat temu bezrobotny otrzymywał stałą kwotę przez cały okres pobierania zasiłku. Obecnie zasiłek jest obniżany po trzech miesiącach pobierania, aby zmobilizować bezrobotnego do intensywnego szukania pracy. Zasiłek jest również waloryzowany (patrz tabela).
Wsparcie na określony czas
Zasiłek dla bezrobotnych to pomoc okresowa. Przysługuje przez:
- 6 miesięcy – jeśli mieszka na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia na koniec czerwca poprzedniego roku nie przekraczała 150 proc. przeciętnego bezrobocia w kraju (jest ogłaszana przez Prezesa GUS);