Dłuższa praca bez nadgodzin
Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Od lipca powinnam pracować krócej, ale lekarz potwierdził, że mogę pracować osiem godzin dziennie. Czy to oznacza, że codziennie wypracuję jedną godzinę nadliczbową?
Nie. Od 10 lipca norma czasu pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym to siedem godzin na dobę i 35 tygodniowo. Jeśli jednak lekarz zaświadczy, że nie ma przeciwwskazań do pracy w powszechnym wymiarze, to obowiązująca ją norma wynosi osiem godzin na dobę i 40 tygodniowo. W takiej sytuacji nie ma mowy o godzinach nadliczbowych.
Odprawa emerytalno-rentowa raz w życiu
Kilka lat temu otrzymałam odprawę w związku z przejściem ?na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Osiągnęłam wiek emerytalny i chcę przejść na to świadczenie. Czy odchodząc z pracy z tego powodu dostanę odprawę emerytalną?
Nie. Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Osoba, która już raz ją otrzymała w związku z przejściem na rentę, nie otrzyma jej ponownie po uzyskaniu prawa do emerytury. Podobnie emeryt, który nabyłby prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej np. wypadkiem przy pracy, nie otrzyma już odprawy, nawet jeśli rozwiąże umowę w związku z przejściem na to świadczenie.
Świadczenia urlopowe po skardze do PIP
Pracuję w małym zakładzie, który nie ma funduszu socjalnego. Mój poprzedni pracodawca też go nie miał, ale wypłacał świadczenia urlopowe. W nowej firmie nie ma tego zwyczaju. Czy jest to zgodne z prawem?