Wirtualna Kancelaria Prawa Pracy cz.6 - porady eksperta Inspekcji Pracy

Co tydzień, w każdy poniedziałek, prowadzimy dyżur telefoniczny we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy. ?Na kolejny zapraszamy 21 lipca w godzinach od 11 do 12, ?tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też do przysyłania ?do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.

Publikacja: 15.07.2014 03:00

Dłuższa praca bez nadgodzin

Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Od lipca powinnam pracować krócej, ale lekarz potwierdził, że mogę pracować osiem godzin dziennie. Czy to oznacza, że codziennie wypracuję jedną godzinę nadliczbową?

Nie. Od 10 lipca norma czasu pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym to siedem godzin na dobę i 35 tygodniowo. Jeśli jednak lekarz zaświadczy, że nie ma przeciwwskazań do pracy w powszechnym wymiarze, to obowiązująca ją norma wynosi osiem godzin na dobę i 40 tygodniowo. W takiej sytuacji nie ma mowy o godzinach nadliczbowych.

Odprawa emerytalno-rentowa raz w życiu

Kilka lat temu otrzymałam odprawę w związku z przejściem ?na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Osiągnęłam wiek emerytalny i chcę przejść na to świadczenie. Czy odchodząc z pracy z tego powodu dostanę odprawę emerytalną?

Nie. Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Osoba, która już raz ją otrzymała w związku z przejściem na rentę, nie otrzyma jej ponownie po uzyskaniu prawa do emerytury. Podobnie emeryt, który nabyłby prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej np. wypadkiem przy pracy, nie otrzyma już odprawy, nawet jeśli rozwiąże umowę w związku z przejściem na to świadczenie.

Świadczenia urlopowe po skardze do PIP

Pracuję w małym zakładzie, który nie ma funduszu socjalnego. Mój poprzedni pracodawca też go nie miał, ale wypłacał świadczenia urlopowe. W nowej firmie nie ma tego zwyczaju. Czy jest to zgodne z prawem?

Pracodawca, który nie prowadzi funduszu świadczeń socjalnych, bo zatrudnia mniej niż 20 osób, powinien wypłacać świadczenia urlopowe w wysokości odpisu podstawowego na fundusz socjalny (w 2014 r. dla zatrudnionego na pełny etat to 1093,93 zł). Wypłaca się je najpóźniej w ostatnim dniu przed rozpoczęciem  urlopu trwającego co najmniej 14 kolejnych dni.

Z tego obowiązku pracodawca może się zwolnić. Wystarczy, że do końca stycznia poinformuje (w sposób przyjęty w zakładzie), że nie zamierza realizować tych wypłat. Przyjmuje się, że brak  takiego komunikatu  oznacza wypłatę świadczenia. Pracownik, który nie otrzymał takiej informacji, może złożyć skargę w najbliższej placówce Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli pracodawca nie udowodni, że poinformował załogę o braku wypłat urlopowych, urząd wezwie go, by ich dokonał.

Wypowiedzenie umowy wyprzedzi ochronę

Jutro mam urodziny i wejdę w wiek ochrony przedemerytalnej. Jednak dziś po przyjściu do pracy otrzymałem wypowiedzenie umowy. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Tak. Powód tej decyzji musi być jednak konkretny i prawdziwy. Ochrona przedemerytalna rozpoczyna się cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Do tego czasu pracownik nie jest szczególnie chroniony przed zwolnieniem ani zmianą warunków pracy. Jeśli pracodawca ma uzasadniony powód, może mu wręczyć wypowiedzenie nawet na dzień przed nabyciem tej ochrony. Nie ma znaczenia, że umowa rozwiąże się w okresie ochronnym.

Zgodę na urlop musi wyrazić przełożony

Zwyczajowo wnioski urlopowe przesyłamy do szefa e-mailem i w ten sam sposób dostajemy odpowiedź. Czy podczas jego nieobecności mogę pójść na uzgodniony urlop bez tej zgody?

Nie. Jeśli zwyczajem jest, że pracodawca akceptuje wnioski urlopowe za pośrednictwem poczty elektronicznej, nie można bez tej zgody pójść na urlop.

Na pytania odpowiadała Aleksandra ?Zagajewska, prawnik ?Okręgowy Inspektorat Pracy ?w Warszawie

—not. Joanna Kalinowska

Dłuższa praca bez nadgodzin

Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Od lipca powinnam pracować krócej, ale lekarz potwierdził, że mogę pracować osiem godzin dziennie. Czy to oznacza, że codziennie wypracuję jedną godzinę nadliczbową?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo