Na pytania odpowiada Wojciech ?Gonciarz, główny specjalista ?w departamencie prawnym ?Głównego Inspektoratu Pracy
Jaki okres wypowiedzenia
Złożyłem wypowiedzenie 30 czerwca tego roku, mam jednak wątpliwości co do długości okresu wypowiedzenia. Dokładnie 1 sierpnia miną trzy lata mojej pracy. Jaki mam okres wypowiedzenia – miesięczny czy trzymiesięczny?
Zgodnie art. 36 § 1 pkt 2 i 3 kodeksu pracy okres wypowiedzenia dla pracownika, który był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy, wynosi miesiąc, a dla zatrudnionego co najmniej trzy lata – już trzy miesiące. Prawidłowe wyliczenie stażu pracy ma tu więc ogromne znaczenie. Staż brany do ustalenia okresu wypowiedzenia liczy się od pierwszego dnia pracy do ostatniego dnia okresu wypowiedzenia. W tym wypadku najważniejsze jest więc ustalenie, kiedy się rozpoczęło zatrudnienie pracownika. Jeśli nastąpiło to 1 sierpnia 2011 r., to trzyletni okres zatrudnienia uprawniający do dłuższego okresu wypowiedzenia mija 31 lipca, czyli jeszcze w okresie wypowiedzenia. Pracownik zyskuje wtedy prawo do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia umowy. Jeśli jednak w 2011 r. pracę zaczął on od 2 sierpnia lub w terminie późniejszym, to jego umowa rozwiąże się w 31 lipca 2014 r., po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Wolne za weekendowe szkolenie
Zostałem skierowany przez pracodawcę na kurs inspektora ochrony przeciwpożarowej, który odbywał się także w soboty ?i niedziele w miejscowości mojego zamieszkania. Czy mam prawo do zwrotu dni wolnych za dni szkolenia przypadające ?w sobotę i niedzielę?
Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Kodeks nie zawiera regulacji dotyczącej wliczenia do czasu pracy szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracownika. Uprawniony jest pogląd, że szkolenie wlicza się do jego czasu pracy tylko wówczas, gdy uczestnictwo w nim jest dla pracownika obowiązkowe. Potwierdził to zresztą Sąd Najwyższy w wyroku z 25 stycznia 2005 r. (sygn. I PK 144/04). Jeżeli natomiast szkolenie ma charakter fakultatywny, a udział w nim, choć jest organizowane lub wskazane przez pracodawcę, nie należy do podstawowych obowiązków pracownika określonych w art. 100 k.p., to nie będzie mu przysługiwała rekompensata za czas przeznaczony na szkolenie.