Swoje CV mogą bezpłatnie nagrać wszyscy, nie tylko bezrobotni – podkreśla Iwona Murawska ze stołecznego Urzędu Pracy. – Ci, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu prezentacji dla pracodawcy, mogą się najpierw zgłosić do naszych doradców zawodowych – dodaje.
Z automatu można korzystać codziennie od godz. 8 do 15. Maksymalny czas prezentacji to trzy minuty. Można ją nagrywać kilka razy, poprawiać, a później wysłać link do pracodawcy.
O tym, jak się najlepiej zaprezentować na takim filmie, podpowiada psycholog społeczny z SWPS Konrad Maj.
– Trzeba wyglądać schludnie. Unikałbym ubrań jaskrawych, bo na ekranie źle wyglądają – wyjaśnia. – Ważne jest, by być oryginalnym. Dobrze np. użyć nietypowej metafory, tak by zapaść w pamięć odbiorcy. Jeśli ktoś się nagra, to potencjalny pracodawca uzna to za plus, oceni, że osoba szukająca pracy jest odważna i otwarta na nowe rozwiązania – mówi. Jednak Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club, przestrzega: – Jeśli prezentować się będą osoby, które nie zostały przeszkolone, to mogą sobie w ten sposób zrobić więcej szkody niż pożytku.
Sceptyczny jest także Marcin Pawłowski z Wydziału Zarządzania UW. – Trzy minuty to dużo dla pracodawcy. W tym czasie mógłby przejrzeć co najmniej pięć CV.