McCain, strażnik amerykańskich wartości

Rozmowa z prof. Bohdanem Szklarskim, amerykanistą, kierownikiem Pracowni Badań nad Przywództwem Uniwersytetu Warszawskiego

Aktualizacja: 26.08.2018 23:24 Publikacja: 26.08.2018 20:04

McCain, strażnik amerykańskich wartości

Foto: AFP

Rzeczpospolita: Jaki wpływ miał John McCain na politykę Stanów Zjednoczonych?

Prof. Bohdan Szklarski: Przy obecnej polaryzacji Kongresu mniejszy niż kiedyś. Miał natomiast duży wpływ, jeżeli chodzi o styl uprawiania polityki i na relacje między demokratami i republikanami. Był to polityk, który podtrzymywał stare zwyczaje współpracy międzypartyjnej w sprawach kluczowych np. bezpieczeństwa czy reform wewnętrznych dotyczących podatków czy finansowania kampanii wyborczych.

Wielu doceniało jego zdolności geopolityczne.

Myślał trzeźwo i realistycznie, w polityce zagranicznej nie dawał się uwodzić słowami. Było to widoczne w relacjach USA z Rosją czy Chinami. Donald Trump jest skłonny łatwo wierzyć słowom i wyrażanym intencjom, John McCain je gasił, mówił, że „nie słowa, lecz czyny", że Rosja to żaden przyjaciel ani partner. Należał do przedstawicieli zdrowego rozsądku, a przy tym podejścia twardego, opartego na faktach, realistycznego myślenia o świecie. Jednocześnie często odwoływał się do wartości, których był strażnikiem.

To znaczy?

Było w nim coś staroświeckiego, w dobrym znaczeniu. McCain wierzył, że w polityce jest miejsce zarówno dla interesu politycznego, jak i wartości. Dla niego takie pojęcia jak honor czy patriotyzm nie były sloganami na okoliczność kampanii wyborczej. On tym po prostu żył.

Jak wyglądałaby Ameryka, gdyby w 2008 r. pokonał w wyborach Baracka Obamę?

Raczej by się nie zmieniła. W polityce wewnętrznej obaj należeli do tej samej grupy polityków, którzy chcieli być łącznikiem między republikanami i demokratami. Co innego, gdyby w 2000 r. McCain pokonał Busha w walce o nominację republikańską. Skoro Al Gore nie był w stanie wygrać z Bushem, to prawdopodobnie przegrałby również z McCainem. Podejrzewam, choć to tylko gdybanie, że wówczas nie doszłoby do wojny w Iraku.

—rozmawiał Łukasz Lubański

Polityka
Urojenia Donalda Trumpa o RPA
Polityka
Tym razem wybory w Rumunii nie zostaną unieważnione. Jest decyzja sądu
Polityka
Europejscy dziennikarze: Węgierski Fidesz planuje delegalizację wolnych mediów
Polityka
Korea Płn.: Wypadek w czasie wodowania niszczyciela. Kim Dzong Un: Cios w godność kraju
Polityka
Jak długo Stany Zjednoczone będą żyły ponad stan