Reklama

Zełenski chciał rozmawiać z Nawrockim. Ukraina liczy na dalsze wsparcie ze strony Polski

Prezydent elekt Karol Nawrocki odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z dostępnych relacji wynika, że rozmowa dotyczyła m.in. polityki historycznej oraz wojny Rosji z Ukrainą.

Publikacja: 31.07.2025 15:03

Prezydent elekt Karol Nawrocki

Prezydent elekt Karol Nawrocki

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

O tym, że prezydent elekt RP rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy poinformował bliski współpracownik Karola Nawrockiego Rafał Leśkiewicz, który ma być rzecznikiem Kancelarii Prezydenta po zaprzysiężeniu nowej głowy państwa, zaplanowanym na 6 sierpnia.

„Prezydent elekt Karol Nawrocki rozmawiał dzisiaj telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim” – napisał w mediach społecznościowych Leśkiewicz zaznaczając, że do rozmowy doszło na prośbę prezydenta Ukrainy.

Czytaj więcej

Donald Trump: Skrócę czas, jaki dałem Władimirowi Putinowi na doprowadzenie do pokoju

Karol Nawrocki i Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowę telefoniczną. O czym rozmawiali?

Według relacji Leśkiewicza, ukraiński przywódca pogratulował prezydentowi elektowi wygranej w wyborach prezydenckich. „Karol Nawrocki podkreślił, że współpraca obu krajów musi być oparta na wzajemnym szacunku i prawdziwym partnerstwie” – czytamy.

Ze słów przyszłego rzecznika KPRP wynika, że prezydent elekt „potwierdził dalsze wsparcie dla Ukrainy w związku z trwającą wojną, będącą efektem agresji Federacji Rosyjskiej”. „Rosja to państwo neoimperialne i kolonialne, rządzone przez zbrodniarza wojennego jakim jest Władimir Putin. Zatem walcząca z reżimem Kremla Ukraina może liczyć na wsparcie Polski” – oświadczył we wpisie w serwisie X Rafał Leśkiewicz.

Reklama
Reklama

Według relacji strony polskiej, ważnym tematem rozmowy była polityka historyczna. „Karol Nawrocki podkreślił, że jest głosem Narodu, który domaga się zmiany podejścia Ukrainy do ważnych i dotąd nierozwiązanych spraw historycznych. To powinno ulec zmianie” – podał Leśkiewicz. Z jego słów wynika, że podczas rozmowy Nawrocki zapowiedział, że kwestie historyczne będą tematem dalszych rozmów z prezydentem Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

„Liczymy, że Polska pozostanie naszym niezawodnym partnerem”. Wołodymyr Zełenski o rozmowie z Karolem Nawrockim

O czwartkowej rozmowie poinformował również Wołodymyr Zełenski. „Dzisiaj odbyła się pierwsza, udana rozmowa z nowo wybranym prezydentem Polski Karolem Nawrockim” – przekazał w mediach społecznościowych. Relacjonował, że życzył swemu rozmówcy powodzenia oraz pogratulował mu zwycięstwa w wyborach 1 czerwca (tego dnia odbyła się druga tura, w której Nawrocki pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego). „Liczymy, że Polska pozostanie naszym niezawodnym partnerem i sojusznikiem” – podkreślił Zełenski.

Ukraiński prezydent zapewnił, że Ukraina docenia całe wsparcie – wojskowe, polityczne i humanitarne – jakiego Polska udzieliła jej po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji. Wspominając o nocnym zmasowanym ataku powietrznym wojsk rosyjskich Zełenski zaznaczył też, że poinformował Nawrockiego o skutkach uderzenia oraz o aktualnej sytuacji na froncie.

„Jest dla nas bardzo ważne, aby Polska nadal pomagała Ukrainie” – zadeklarował Zełenski. „Bronimy bowiem nie tylko własnego terytorium, lecz całej naszej Europy, w tym również Polski” – przekonywał.

Reklama
Reklama

Karol Nawrocki i Wołodymyr Zełenski uzgodnili wymianę wizyt

Prezydent Ukrainy przekazał, że podczas rozmowy z Nawrockim omówił „najważniejsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzących miesiącach”. „Uzgodniliśmy wymianę wizyt, podczas których omówimy wszystkie aktualne kwestie współpracy dwustronnej. Na pewno określimy formaty współpracy, które przyniosą realny rezultat dla naszych krajów, naszych obywateli” – poinformował.

„Dziękujemy za gotowość do współpracy i zapewnienia o dalszym wsparciu dla Ukrainy” – zakończył Zełenski.

To nie pierwszy raz, gdy Karol Nawrocki oficjalnie zwraca uwagę na temat nierozwiązanych spraw historycznych w relacjach Warszawa–Kijów Trzy tygodnie temu, w 82. rocznicę Krwawej Niedzieli, która stanowiła punkt kulminacyjny Rzezi Wołyńskiej, zbrodni dokonanej przez Ukraińców na Polakach, prezydent elekt pisał w mediach społecznościowych, że ofiary ludobójstwa na Wołyniu „zasługują na godny pochówek, a ich żyjące rodziny mają prawo, by pomodlić się na grobach swoich bliskich”. „Dlatego konsekwentnie domagam się systemowego rozwiązania przez władze Ukrainy sprawy zgód na poszukiwania i ekshumacje ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego” – deklarował dodając, że „pojednanie może być oparte wyłącznie na prawdzie”.

O tym, że prezydent elekt RP rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy poinformował bliski współpracownik Karola Nawrockiego Rafał Leśkiewicz, który ma być rzecznikiem Kancelarii Prezydenta po zaprzysiężeniu nowej głowy państwa, zaplanowanym na 6 sierpnia.

„Prezydent elekt Karol Nawrocki rozmawiał dzisiaj telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim” – napisał w mediach społecznościowych Leśkiewicz zaznaczając, że do rozmowy doszło na prośbę prezydenta Ukrainy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Karol Nawrocki zakończył prace nad strukturą kancelarii. Są dwa nowe nazwiska
Polityka
Urszula Rusecka z PiS krytykuje Grzegorza Brauna. „To wpisywanie się w narrację chyba niemiecką”
Polityka
Sławomir Mentzen: Migracja legalna również jest problemem. Nie chcemy w Polsce Kolumbijczyków
Polityka
Kolejne kontrowersje wokół RARS. Po zmianie prezesa agencja nie stała się idealna
Reklama
Reklama