Łukasz Lubański

Prof. Norman Davies: Mity o powstaniu warszawskim

Oskarżenia dowództwa Armii Krajowej o śmierć cywilów są niesprawiedliwe – mówi prof. Norman Davies, brytyjski historyk Łukaszowi Lubańskiemu.

Kornel Morawiecki: Wolność trzeba było wywalczyć

- Nie spodziewaliśmy się zwycięstwa. Traktowaliśmy naszą działalność honorowo - mówił Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej, w wywiadzie, który ukazał się w dodatku wydanym przez "Rzeczpospolitą" w związku z 35-leciem Solidarności Walczącej.

Czy Moskwa wpływała na Okrągły Stół?

- Pojawiła się koncepcja, że zmiana ustrojowa została zaplanowana w sowieckich służbach bezpieczeństwa. Że ten plan został dokładnie zrealizowany wszędzie tam, gdzie te służby miały możliwość oddziaływania - mówi prof. Andrzej Paczkowski, historyk.

Agnieszka Chłoń-Domińczak: Dyplom wciąż daje pracę

Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak - ekonomistka, SGH

Jarosław Szarek: Polityka historyczna, cała prawda o naszym dziedzictwie

Z myślą o młodzieży powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. Z czasem przywrócono pamięć o żołnierzach niezłomnych. Klepsydra niepamięci została odwrócona - mówi dr Jarosław Szarek.

Dostać imię po bohaterze rodziców

Tomasz Duda, psycholog społeczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Andrzej Peciak: Wydawca i promotor kultury

Piątym nominowanym do nagrody im. Jerzego Giedroycia jest Andrzej Peciak, absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – mieście jego urodzenia – oraz działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

Person: Adrenalina ważniejsza niż pieniądze

Rozmowa: Andrzej Person, dziennikarz sportowy.

Odsłanianie oblicza kultury

Kolejnym nominowanym do nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia jest Piotr Kłoczowski, historyk literatury, wydawca, edytor, kurator wystaw, eseista.

Nauka ze stulecia, nauka z tysiąclecia

Debata Instytutu Pamięci Narodowej i Kancelarii Prezydenta RP: „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do Niepodległej"