Partia Teraz! jest w procesie likwidacji - tak wynika ze sprawozdania finansowego jaki za ubiegły rok opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza. Ryszard Petru podpisuje się jako jej likwidator. Powodem jest sądowy problem ze zmianami w statucie. - Zmieniamy nazwę partii - ujawnia nam Adam Kądziela, pracownik Petru.

Kilka dni temu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że sześć partii nie złożyło sprawozdań finansowych a cztery złożyły je z opóźnieniem (za co grozi wykreślenie z rejestru partii) - w tej grupie była Teraz! Jednak  sprawozdaniu finansowym partii Teraz!, które można zobaczyć na stronach PKW z datą 23 kwietnia tego roku Ryszard Petru występuje już w roli likwidatora partii. Z dokumentu dowiadujemy się także, że partia nie dysponowała żadnymi środkami.

Co jest powodem?

Ryszard Petru nie odbiera od nas telefonu. Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła że jest zajęta i odesłała nas do Adama Kądzieli, najbliższego współpracownika Petru. Okazuje się, że powodem likwidacji Teraz! jest przedłużające się sądowe procedury ze zmianą nazwy. W czerwcu ub.r. Petru zarejestrował bowiem w sądzie partię Liberalno-Społeczni, która przyjęła nazwę Teraz!. - W grudniu złożyliśmy wniosek do sądu o zmianę nazwy ale procedury się przeciągały aż do marca tego roku. Wtedy postanowiliśmy wyrejestrować partię i złożyliśmy wniosek o nową partię - Teraz! Ryszarda Petru - tłumaczy nam Kądziela. Jak zapewnia nie ma to żadnego związku ze spóźnieniem w złożeniu sprawozdania finansowego. - Partia nie miała żadnych przepływów finansowych, to była formalność - tłumaczy Adam Kądziela.

Teraz! wystartowała w połowie listopada 2018 r. Była to partia rozłamowców Nowoczesnej - Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus o ostrzejszym programie. Wśród postulatów partii znalazł się m.in. 16-procentowy podatek liniowy, likwidacja zakazu handlu w niedzielę i prywatyzacja spółek skarbu państwa a z programów społecznych - rejestracja związków partnerskich. Partia chciała także separacji Państwa od Kościoła.

Scheuring-Wielgus i Petru założyli w Sejmie trzyosobowe koło poselskie (istnieje do dziś) - trzecią w kole jest Joanna Mihułka (do niedawna Schmidt).

Teraz! liczyło, że mimo wszystko wystartuje z list Koalicji Europejskiej (Nowoczesna i Platforma) do Parlamentu Europejskiego. Tak się jednak nie stało bo Nowoczesna nie była tym zainteresowana a kiedy Scheuring-Wielgus złożyła wizytę w Watykanie, jej start z KE zablokowało PSL.

Liderki Teraz! wystartowały do PE z nowej partii Wiosny Roberta Biedronia – Joanna Scheuring-Wielgus  w okręgu warszawskim, a Anna Skiba  w okręgu podkarpackim (bez powodzenia, Wiosna wprowadziła tylko trzech europosłów, w tym Biedronia).

Czy Scheuring-Wielgus zostawi Petru dla Biedronia? - To decyzja pani poseł. Do końca lipca listy z kandydatami muszą być gotowe - mówi Kądziela. W nowej partii Teraz! Ryszard Petru Scheuring-Wielgus widnieje w organach statutowych partii.