Pompeo o MTK: Kangurzy sąd. Trump zezwala na sankcje

Prezydent USA Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze, które zezwala na sankcje wobec pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego zaangażowanych w dochodzenie mające ustalić, czy żołnierze amerykańscy w Afganistanie popełnili zbrodnie wojenne.

Aktualizacja: 11.06.2020 21:03 Publikacja: 11.06.2020 20:08

Pompeo o MTK: Kangurzy sąd. Trump zezwala na sankcje

Foto: AFP

- Nie będziemy stać bezczynnie, gdy naszym obywatelom grozi kangurzy sąd - powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo, ogłaszając decyzję.

Rozporządzenie podpisane przez Donalda Trumpa daje sekretarzowi stanu możliwość - po konsultacjach z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem - zablokowania aktywów w USA pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) zaangażowanych w dochodzenie.

Mike Pompeo będzie miał także prawo uniemożliwienia wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych omawianym pracownikom MTK i członkom ich rodzin.

Prokurator MTK Fatou Bensouda, w przeszłości prokurator generalna Gambii, chce zbadać możliwe zbrodnie popełnione w latach 2003-2014 w Afganistanie, w tym masowe mordowanie cywilów przez talibów, a także rzekome torturowanie więźniów przez służby afgańskie oraz, w mniejszym stopniu, przez siły amerykańskie i CIA. MTK wydał zgodę na śledztwo w marcu.

Wyniki wstępnego dochodzenia z 2017 r. mówiły o istnieniu uzasadnionych podstaw by przypuszczać, że w Afganistanie popełnione zostały zbrodnie wojenne i że MTK ma jurysdykcję.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze rozpoczął funkcjonowanie w 2002 r. jako sąd międzynarodowy powołany w sprawach najcięższych zbrodni - zbrodni wojennych, ludobójstw oraz zbrodni przeciwko ludzkości. MTK posiada jurysdykcję wyłącznie wtedy, gdy państwo członkowskie nie może lub nie chce samodzielnie ścigać sprawców zbrodni. Stany Zjednoczone nigdy nie były członkiem organizacji. Trybunał może sądzić wyłącznie osoby fizyczne.

Afganistan ratyfikował Statut Rzymski, na mocy którego powstał MTK, jednak władze w Kabulu uważają, że jakiekolwiek zbrodnie wojenne powinny być ścigane lokalnie.

Prokurator generalny USA William Barr oświadczył, iż Departament Sprawiedliwości otrzymał wiarygodne informacje, które budzą poważne obawy odnośnie "długiej historii korupcji i nadużyć na najwyższych szczeblach w biurze prokuratora" MTK.

Przed rokiem administracja Donalda Trumpa nałożyła m.in. ograniczenia w możliwości podróżowania na pracowników MTK.

Rzeczniczka Białego Domu oceniła, że Międzynarodowy Trybunał Karny, który miał zapewniać, że sprawcy zbrodni wojennych nie będą bezkarni, w rzeczywistości okazał się nieefektywną placówką biurokratyczną, która "atakuje i grozi personelowi Stanów Zjednoczonych" oraz państw sojuszniczych.

Polityka
Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa
Polityka
Zatrzymanie "rzekomego" rosyjskiego dezertera. Ambasada FR będzie się domagać wyjaśnień
Polityka
Niestrategiczna broń jądrowa. Łukaszenko zapowiada "ostateczną decyzję"
Polityka
Andrzej Łomanowski: Piąta inauguracja Władimira Putina częściowo zbojkotowana. Urzędnicy czekają na awanse
Polityka
Władimir Putin został po raz piąty prezydentem Rosji