Przed tygodniem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że jego partia złoży projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Tzw. "piątka dla zwierząt" zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego w Polsce, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych oraz ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi.

Dowiedz się więcej:
PiS ma projekt ustawy o ochronie zwierząt. Kaczyński: Poprą go wszyscy dobrzy ludzie

Informując o projekcie były premier stwierdził, że ustawę "z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie". Projekt trafił do Sejmu. Pozytywnie o proponowanych przepisach wypowiadali się politycy Lewicy, negatywnie - Konfederacji.

O projekt w Radiu Plus pytany był wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. - To nie jest żadna "piątka dla zwierząt" tylko pułapka Kaczyńskiego, który zastawia ją najpierw w obszarze Zjednoczonej Prawicy, aby skomplikować relacje jednego ze swoich małych koalicjantów, czyli Solidarnej Polski, z ojcem Tadeuszem Rydzykiem - powiedział. Wyraził opinię, że jeśli Solidarna Polska poprze projekt, to "narazi się środowisku toruńskiemu", a jeśli odrzuci, to "będzie wykluczona z grona dobrych ludzi".

Zdaniem Zgorzelskiego, "piątka dla zwierząt" to uderzenie w polskie rolnictwo. - Ta ustawa podrzyna gardło jednej z lepiej funkcjonujących branż w przemyśle rolno-spożywczym czyli produkcji drobiu i produkcji wołowiny - ocenił wicemarszałek. - To jest ustawa antypolska - dodał.

Polityk PSL podkreślił, że mięso pozyskiwane w systemie koszer i halal stanowi 40 proc. eksportowanego przez Polskę drobiu i 30 proc. wołowiny.

- Więc jest to (projekt ustawy - red.) poderżnięcie polskiej gospodarki rolnej. Polska może się szczycić swoją żywnością na całym świecie. To uderzenie w polskie rolnictwo - mówił wicemarszałek Sejmu.

Dodał, że oczekiwałby rezygnacji ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który "w tej sytuacji, gdyby miał zdolność honorową, sam podałby się do dymisji".

Piotr Zgorzelski wyraził zdziwienie, że politycy opozycji z Platformy Obywatelskiej i Lewicy tak szybko zadeklarowali, że poprą ustawę PiS.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Według wicemarszałka, należy doprowadzić do symetrii i równowagi pomiędzy interesami polskich przedsiębiorców a ochroną i zdrowiem zwierząt. Zgorzelski zaznaczył, że nikt zdrowo myślący nie będzie akceptował znęcania się nad zwierzętami, które jest niedopuszczalne.