Był wypadek, jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Adamowi Szłapce

Prokuratura chce stawiać ministrowi ds. UE zarzuty za potrącenie rowerzystki. Jeżeli Szłapka sam zrzeknie się immunitetu, co publicznie deklarował, sprawa szybko trafi do sądu.

Publikacja: 13.06.2024 20:01

Adam Szłapka

Adam Szłapka

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

„Zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Adama Szłapkę występku z art. 177 § 1 kodeksu karnego” – wskazuje w komunikacie prok. Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego Adama Bodnara. Wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie posła Szłapki do odpowiedzialności karnej w środę został przekazany do marszałka Sejmu.

Szef Nowoczesnej Adam Szłapka potrącił rowerzystkę

Chodzi o wypadek na Saskiej Kępie w Warszawie z kwietnia ubiegłego roku. Szef Nowoczesnej, obecnie minister do spraw Unii Europejskiej, na przejeździe rowerowym potrącił samochodem 16-letnią rowerzystkę. Poszkodowana upadła, doznała urazu głowy i złamania kości nosowych – obrażeń powodujących u niej rozstrój zdrowia na okres powyżej siedmiu dni. Dlatego zdarzenie uznano za przestępstwo, a nie za wykroczenie – na co miał liczyć poseł, który, jak twierdziła policja (o czym pisała „Rz”), początkowo nie wspomniał, że jest parlamentarzystą.

Czytaj więcej

Poseł Szłapka potrącił rowerzystkę. Bodnar wnosi o uchylenie mu immunitetu

W śledztwie uzyskano m.in. opinie biegłych – sądowo-lekarską oraz z zakresu techniki samochodowej i rekonstrukcji wypadków. Warszawska prokuratura uznała, że poseł nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodował wypadek, za który grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Czy Szłapka ukrywał, że jest posłem?

Sprawa wzbudziło emocje, bo – jak pisała „Rz” – Adam Szłapka początkowo na miejscu zdarzenia przemilczał, że jest posłem, a wezwany dwa miesiące później na przesłuchanie powiedział to dopiero dopytywany o zawód. Opisała to w służbowej notatce przesłuchująca go w czerwcu ubiegłego roku policjantka. Z jej relacji wynikało, że Szłapka „dobrowolnie podał wszystkie dane” i podpisał postanowienie o przedstawieniu zarzutów, po czym miał oświadczyć, że jest „zatrudniony w Sejmie RP”. Dopiero proszony o precyzyjne wskazanie, w jakim charakterze tam pracuje, miał oświadczyć, że jest posłem. W tej sytuacji policjantka przerwała przesłuchanie i zawiadomiła prokuratora. Twierdziła, że „przed czynnością nie rozpoznała mężczyzny jako posła RP”.

Czytaj więcej

Poseł Adam Szłapka może odpowiedzieć za potrącenie rowerzystki

Gdyby obrażenia u nastolatki były lżejsze (wyłączały rowerzystkę z życia na czas poniżej siedmiu dni), prawdopodobnie skończyłoby się na wymierzeniu kierowcy mandatu. To możliwy scenariusz w sytuacji nierozpoznania, że kierowcą jest osoba chroniona immunitetem.

Adam Szłapka w mediach zaprzeczał, aby ukrywał swój zawód. Zapewniał, że zrzeknie się immunitetu, kiedy tylko sprawa trafi do Sejmu, i jak teraz sprawdziliśmy, tą publiczną deklarację podtrzymuje. Ma to zrobić, kiedy zapyta o to marszałek Sejmu.

Adam Szłapka w mediach zaprzeczał, aby ukrywał swój zawód. Zapewniał, że zrzeknie się immunitetu, kiedy tylko sprawa trafi do Sejmu

Panel Transformacji Energetycznej

Aukcje przyłączeń OZE ‑
szansa czy zagrożenie?

Dołącz do dyskusji

Według procedury wnioski o uchylenie immunitetu najpierw trafiają do zaopiniowania do sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a następnie są poddawane pod głosowanie w Sejmie. Ale jeśli jest dobrowolne zrzeczenie się posła, wszystko odbywa się szybciej.

– Marszałek Sejmu ma teraz dwa obowiązki: sprawdzić formalną poprawność takiego wniosku prokuratury oraz zapytać zainteresowanego, czy dobrowolnie zrzeka się immunitetu. Jeżeli minister Szłapka zrzeknie się immunitetu – a ufam, że tak zrobi, co deklaruje publicznie – komisja sprawdzi formalną poprawność takiego zrzeczenia i na tym procedura się kończy – mówi „Rz” poseł Jarosław Urbaniak, szef Komisji Regulaminowej.

Po tym, jak marszałek Sejmu przekaże tę informację do wnioskodawcy, prokuratura może stawiać posłowi zarzuty i sprawę kierować do sądu.

Polityka
Rafał Trzaskowski zaprasza do Końskich na debatę. Jest odpowiedź Karola Nawrockiego
Polityka
Posłanka Polski 2050 o Sławomirze Mentzenie: Patokandydat, król TikToka
Polityka
Rafał Trzaskowski o debacie w Końskich z Karolem Nawrockim: W 2020 r. miała być ustawka
Polityka
Trzaskowski chce debaty z Nawrockim, podał termin, godzinę i zasady. „Wystarczy panu odwagi?”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Roman Giertych: Wyeliminuję Jarosława Kaczyńskiego z życia publicznego