Wielki pech Dobromira Sośnierza. Kandydatowi Konfederacji zabrakło 50 głosów

To pewne - były poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz nie wróci do Parlamentu Europejskiego. Oficjalne wyniki wyborów podane przez PKW pokazują, że do uzyskania mandatu zabrakło mu 50 głosów.

Publikacja: 10.06.2024 11:33

Były poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz

Były poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Znamy pełne, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania z 9 czerwca ze wszystkich 31 830 obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc.

Pełne wyniki wyborów europejskich 2024:

  • Koalicja Obywatelska - 37,06 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc.
  • Konfederacja - 12,08 proc.
  • Trzecia Droga - 6,91 proc.
  • Nowa Lewica - 6,3 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 0,93 proc.
  • Inne - 0,31 proc.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Kto otrzymał najwięcej głosów? (LISTA)

PKW ogłosiła także oficjalny podział mandatów. Koalicja Obywatelska obsadzi w Parlamencie Europejskim 21 miejsc, Prawo i Sprawiedliwość — 20, Konfederacja — 6, a Trzecia Droga i Lewica — po 3.

Konfederacja otrzymała w całej Polsce 1 420 287 głosów (12,08 proc.). Jak oficjalnie podał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, z list formacji współtworzonej przez partie Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej do Parlamentu Europejskiego dostali się: Grzegorz Braun, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Marcin Sypniewski, Stanisław Tyszka i Ewa Zajączkowska-Hernik.

Czytaj więcej

Wybory do PE. Bosak o wyniku Brauna: Media sobie, społeczeństwo sobie

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dobromir Sośnierz bez mandatu

O dużym pechu może mówić były poseł, w przeszłości europoseł, Dobromir Sośnierz. Polityk ten startował w wyborach z ostatniego miejsca listy Konfederacji w okręgu numer 11 (województwo śląskie), z którego mandaty do Parlamentu Europejskiego uzyskali Borys Budka, Łukasz Kohut i Mirosława Nykiel z KO, Patryk Jaki i Jadwiga Wiśniewska z PiS oraz Marcin Sypniewski z Konfederacji.

Dobromir Sośnierz zdobył w wyborach 9 czerwca 49 504 głosy (3,72 proc.), a Marcin Sypniewski - 49 553 (3,72 proc.). Sypniewski wyprzedził Sośnierza o 49 głosów i zdobył mandat. Gdyby Sośnierz uzyskał o 50 głosów więcej, ponownie znalazłby się w europarlamencie.

Dlaczego Dobromir Sośnierz startował z ostatniego miejsca na liście Konfederacji?

Jeden z liderów Konfederacji, Sławomir Mentzen, mówił przed wyborami, że umieszczenie Sośnierza na ostatnim miejscu na liście miało sprawić, że w okręgu szanse na sukces będzie miał startujący z pierwszego miejsca Sypniewski, który jest mniej rozpoznawalny od Sośnierza. Gdyby obu kandydatów zamienić miejscami, przekonywał Mentzen, Sypniewski nie miałby szans, a Sośnierz mniej starałby się w kampanii.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do PE. Radość Konfederacji. Sławomir Mentzen: Udało się

Lider Nowej Nadziei mówił także, że brak "jedynki" dla Dobromira Sośnierza to kara dla tego polityka za rozłam w Konfederacji. W poprzedniej kadencji Sejmu Sośnierz był posłem. W marcu 2022 r. wraz z Arturem Dziamborem i Jakubem Kuleszą w proteście przeciw wypowiedziom ówczesnego posła Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego odszedł z partii KORWiN (obecnie Nowa Nadzieja) i założył Wolnościowców. W 2023 r. Sośnierz przeszedł z koła Konfederacji do koła Wolnościowców, ale po kilku miesiącach wrócił do Konfederacji.

Marcin Sypniewski po raz pierwszy zasiądzie w Parlamencie Europejskim. W wyborach w 2019 r. polityk ten także ubiegał się o miejsce w PE, jednak bez powodzenia. Porażką zakończył się również start Sypniewskiego w wyborach do Sejmu w 2023 r. Kandydat Konfederacji otrzymał wówczas 17,1 tys. głosów (3,21 proc.). Sypniewski bez powodzenia startował również w wyborach samorządowych.

Znamy pełne, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania z 9 czerwca ze wszystkich 31 830 obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc.

Pełne wyniki wyborów europejskich 2024:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego