Zakończyły się wybory do PE. PKW policzyła wszystkie głosy

W Polsce zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. PKW policzyła już 100 proc. głosów oddanych w wyborach.

Aktualizacja: 10.06.2024 11:45 Publikacja: 09.06.2024 21:00

Zakończyły się wybory do PE. PKW policzyła wszystkie głosy

Foto: PAP, Leszek Szymański i Rafał Guz

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych podano sondażowe wyniki badania exit poll, a kilka godzin później badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Ostateczne wyniki wyborów europejskich

  • Koalicja Obywatelska — 37,1 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,2 proc.
  • Konfederacja - 12,1 proc.
  • Trzecia Droga - 6,9 proc.
  • Nowa Lewica - 6,3 proc.

Frekwencja w wyborach wyniosła 40,7 proc.

Wyniki wyborów po przeliczeniu 100 proc. głosów przez PKW

Wyniki wyborów po przeliczeniu 100 proc. głosów przez PKW

PAP

Badanie late poll wskazuje, że wybory wygrała Koalicja Obywatelska, ale z wynikiem nieco niższym, niż wskazywał na to exit poll. Zyskało PiS, zmniejszyło się poparcie dla Trzeciej Drogi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki badania late poll

  • Koalicja Obywatelska — 37,4 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 35,9 proc.
  • Konfederacja - 12 proc.
  • Trzecia Droga - 6,9 proc.
  • Lewica - 6,6 proc.

Z badania late poll wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, PiS — 20 mandatów, Konfederacja — 6 mandatów, Trzecia Droga — 3 mandaty i Lewica — 3 mandaty.

Zwycięzcy wyborów do PE w poszczególnych województwach

Zwycięzcy wyborów do PE w poszczególnych województwach

PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki badania exit poll

Według wyników exit poll zwycięzcą wyborów do PE jest Koalicja Obywatelska  z wynikiem 38,2 proc., co przekłada się na 21 mandatów.

Na drugim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość — głosy na to ugrupowanie oddało 33,9 proc. wyborców, zapewniając mu 19 mandatów.

Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja, z poparciem 11,9 proc. uczestniczących w wyborach. Ma 6 mandatów

Czwarte miejsce przypadło Trzeciej Drodze — poparło ją 8,2 proc. proc. wyborców, co oznacza 4 mandaty.

Piąte miejsce zajmuje Lewica z poparciem  6,6 proc., co daje  jej 3 mandaty,

Szóste miejsce przypada Bezpartyjnym Samorządowcom (0,8 proc.), kolejne Polexitowi (0,3 proc.). z głosami proc. wyborców. Te dwa ugrupowania nie będą miały swoich przedstawicieli w PE.

Frekwencja — jeszcze nieoficjalnie — wyniosła 39,7 proc.

Polacy wybrali 53 europosłów spośród 1019  kandydujących. Obywatele państw Unii Europejskiej wybierają ogółem 720 posłów. Polsce przypada piąta pod względem liczebności delegacja do PE.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce: Jak dzielone będą mandaty?

Ordynację w wyborach do PE reguluje Dział VI Kodeksu Wyborczego. Artykuł 335 stanowi, że w wyborach do PE w podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych głosów.

By ustalić liczbę mandatów, które przyznaje się poszczególnym komitetom, stosuje się metodę d’Hondta. Oznacza to, że liczbę wszystkich oddanych na przekraczający 5 proc. poparcia w skali kraju komitet głosów dzieli się przez kolejne liczby naturalne, tak aby uzyskać ciąg ilorazów równy liczbie mandatów, które są do uzyskania.

Ordynacja stanowi, że dopiero po ustaleniu w ten sposób liczby mandatów przypadających partiom w skali całego kraju ustala się, ile mandatów przypada poszczególnym listom danego komitetu. Do tego celu wykorzystuje się metodę Hare'a–Niemeyera – liczbę głosów oddanych na daną listę w każdym z okręgów mnoży się przez liczbę przypadających komitetowi mandatów, a tak uzyskany iloczyn dzieli się przez liczbę wszystkich głosów oddanych na dany komitet w skali kraju. Liczba całkowita (przed przecinkiem) tak uzyskanego ilorazu pokazuje, ile mandatów przypada danemu komitetowi w danym okręgu. Jeżeli po wykonaniu tych działań, w odniesieniu do wszystkich list kandydatów danego komitetu wyborczego nie zostały rozdzielone wszystkie mandaty przypadające temu komitetowi, to pozostałe jeszcze do podziału mandaty przydziela się tym listom kandydatów tego komitetu, dla których wyliczone ilorazy wykazują po przecinku kolejno najwyższe wartości.

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

Liczba miejsc przypadających poszczególnym krajom w PE

PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Frekwencja niższa niż w ostatnich wyborach do PE

Frekwencja w południe wyniosła 11,66 proc. Była niższa niż przed pięcioma laty o tej porze — w 2019 roku wyniosła 14,39 proc. Była także znacznie niższa niż o tej samej porze w wyborach samorządowych w kwietniu, gdy wyniosła 16,52 proc. oraz  w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 — 22,59 proc.

Do godziny 17 frekwencja wzrosła do 28,20 proc. Była niższa w porównaniu z wyborami samorządowymi w kwietniu tego roku, gdy do godz. 17 udział w wyborach wzięło 39,43 proc. uprawnionych, i znacznie niższa od tej, którą odnotowano w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku. Wówczas o godzinie 17 odnotowano wówczas frekwencje na poziomie 57,54 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Europa wybrała

Niedziela była ostatnim dniem wyborów do europarlamentu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia głosy na swoich kandydatów oprócz Polaków oddali obywatele aż 20 państw -  Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch.

Wcześniej w czwartek wybory odbyły się w Holandii, w piątek — w Irlandii, a w sobotę - na Litwie, Malcie i w Słowacji.

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych podano sondażowe wyniki badania exit poll, a kilka godzin później badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos.

Ostateczne wyniki wyborów europejskich

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść