Wybory prezydenckie na Litwie: Będzie druga tura

Urzędujący prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, wygrał I turę wyborów prezydenckich zdobywając 44,54 proc. głosów - wynika z danych przekazywanych przez komisje wyborcze. II tura wyborów odbędzie się 26 maja.

Publikacja: 13.05.2024 05:51

Gitanas Nauseda

Gitanas Nauseda

Foto: AFP

Nauseda, mimo zdecydowanego zwycięstwa w I turze wyborów, nie zapewnił sobie zwycięstwa, ponieważ nie zdołał uzyskać ponad 50 proc. poparcia. W II turze zmierzy się z premier Litwy, Ingridą Šimonytė, która zdobyła 19,94 proc. głosów.

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda zapewnia, że nadal będzie domagał się większego wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Kampania prezydencka na Litwie skupiała się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem państw bałtyckich oraz zagrożeniem, jakie stwarza dla Litwy wojna Rosji z Ukrainą.

Czytaj więcej

Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości Litwy: Wpływ Kremla na Polaków zmalał

Nauseda, po zakończeniu głosowania w I turze, zapewniał dziennikarzy, że będzie nadal wywierał presję na zachodnich sojusznikach Litwy, by ci zwiększali pomoc wojskową dla Ukrainy.

- Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, powiedział już wszystko. Oni nie potrzebują naszych deklaracji dobrej woli, nie da się ich wykorzystać w walce — oni potrzebują obrony przeciwlotniczej... Dopóki nie dostaną obrony przeciwlotniczej, Ukraina pozostanie zagrożona — podkreślił.

Na Litwie silne jest poczucie zagrożenia agresją ze strony Rosji — z sondażu ELTA/Baltijos Tyrimai wynika, że ponad połowa Litwinów uważa, iż atak Rosji na ich kraj jest "możliwy lub prawdopodobny". W marcu litewski wywiad informował, że Rosja zmierza do wzmocnienia potencjału wojskowego wzdłuż swojej granicy z państwami NATO.

Główni kandydaci na prezydenta Litwy są zgodni — wydatki na obronność kraju trzeba zwiększać

Większość kandydatów biorących udział w wyborach prezydenckich, w tym Nauseda i Šimonytė przyznawała, że gromadzą zapasy żywności w domach na wypadek zbrojnego konfliktu. - Robię wszystko co mogę, by sprawić, aby nie okazało się to potrzebne — mówił prezydent Litwy w czasie debaty telewizyjnej.

W październiku na Litwie odbędą się wybory parlamentarne, w których centroprawicowy blok Šimonytė może - jak wskazują sondaże - utracić władzę

Zarówno Nauseda, jak i Šimonytė popierają zwiększenie wydatków na obronność Litwy do co najmniej 3 proc. PKB z obecnych 2,75 proc. Dodatkowe środki mają być przeznaczone na modernizację armii i infrastruktury wojskowej, która ma umożliwić stacjonowanie na Litwie niemieckiej brygady. Niemiecka brygada w gotowości bojowej ma znaleźć się na Litwie do 2027 roku.

Różnice między Nausedą i Šimonytė dotyczą tematów takich jak związki partnerskie (urzędujący prezydent się im sprzeciwia).

System polityczny Litwy daje prezydentowi istotne kompetencje w zakresie prowadzenia polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa. Prezydent Litwy reprezentuje kraj na szczytach Unii Europejskiej i NATO, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i przewodniczy posiedzeniom rady odpowiedzialnej za obronność i bezpieczeństwo Litwy. Prezydent ma ponadto prawo weta wobec ustaw i uczestniczy w powoływaniu sędziów, prokuratora generalnego, głównodowodzącego armią i prezesa banku centralnego.

W 2019 roku Šimonytė wygrała z Nausedą w I turze wyborów, ale w II turze obecny prezydent zdobył 66 proc. głosów.

W październiku na Litwie odbędą się wybory parlamentarne, w których centroprawicowy blok Šimonytė może - jak wskazują sondaże - utracić władzę. Do władzy mogą po wyborach dojść Litewska Partia Socjaldemokratyczna, której politycy pojawili się przy Nausedzie w czasie wieczoru wyborczego. - Sądzę, że będzie nam łatwo znaleźć płaszczyznę porozumienia - mówił Nauseda o perspektywach współpracy z rządem tworzonym przez socjaldemokratów.

Nauseda, mimo zdecydowanego zwycięstwa w I turze wyborów, nie zapewnił sobie zwycięstwa, ponieważ nie zdołał uzyskać ponad 50 proc. poparcia. W II turze zmierzy się z premier Litwy, Ingridą Šimonytė, która zdobyła 19,94 proc. głosów.

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda zapewnia, że nadal będzie domagał się większego wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Pozostało 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju