USA: Senat przyjął ustawę z pomocą dla Ukrainy

Amerykański Senat przyjął we wtorek ustawę zawierającą pakiet 95 mld dolarów na pomoc m.in. dla Ukrainy.

Aktualizacja: 13.02.2024 15:02 Publikacja: 13.02.2024 12:52

Charles Schummer, lider większości w Senacie

Charles Schummer, lider większości w Senacie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 720

Ustawa została przyjęta przy 70 głosach „za” i 29 „przeciw”. Dzięki niej możliwe ma być przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Senat USA przyjął ustawę z pomocą dla Ukrainy po odrzuceniu ustawy z pomocą dla Ukrainy

Ponadto ustawa udostępnia administracji środki na pomoc dla Izraela (14 mld dolarów) oraz Tajwanu i sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku (8 mld dolarów) i środki na pomoc humanitarną dla cywilów w Strefie Gazy (9,2 mld dolarów). Ustawę przyjęto po miesiącach trudnych negocjacji i odrzuceniu pierwotnej wersji ustawy, w której znalazły się również przepisy dotyczące zmiany polityki imigracyjnej USA oraz środki na wzmocnienie granicy USA z Meksykiem.

Czytaj więcej

Donald Tusk krytykuje senatorów z USA. Szymon Hołownia: My tu walczymy o życie

- Minęły lata, może dekady od momentu, gdy Senat przyjął ustawę tak bardzo wpływającą nie tylko na nasze bezpieczeństwo narodowe, nie tylko na bezpieczeństwo naszych sojuszników, ale też na bezpieczeństwo zachodniej demokracji — mówił lider większości w Senacie, Chuck Schummer.

Mitch McConnell, lider Partii Republikańskiej w Senacie mówił z kolei, że „oczy świata spoczywały na Senacie”.

Jak mówił świat patrzył czy senatorowie „dadzą tym, którzy źle życzą (USA) więcej powodów do kwestionowania ich determinacji, czy (...) pokażą amerykańską siłę”.

Republikańscy senatorowie podzieleni ws. ustawy z pomocą dla Ukrainy

Jednak nie wszyscy republikańscy senatorowie byli przekonani do ustawy. Senator J.D. Vance z Ohio mówił, że USA powinny „wycofać się z konfliktu” i pomóc w zakończeniu go. Mówił, że „w rzeczywistości, w której żyjemy” Rosja jest „potężniejszym krajem” niż Ukraina a Ukraina leży „w jej części świata”.

Vance, wraz z senatorem Randem Paulem i innymi przeciwnikami ustawy przez kilka godzin przemawiali w Senacie opowiadając się przeciw przekazywaniu dalszej pomocy Ukrainie.

Zwolennicy ustawy mówili, że uleganie Rosji byłoby „historycznym błędem z dewastującymi konsekwencjami”.

Czytaj więcej

Republikanie krytykują Trumpa za słowa o zachęcaniu Rosji do "robienia co chce"

Thom Tillis, republikański senator z Karoliny Północnej popierający ustawę mówił, że „nie chce być na kartach historii, których będziemy żałować”. - Zobaczylibyście jak sojusz wspierający Ukrainę się kruszy. Z pewnością zobaczylibyście zachęcone Chiny. Nie zamierzam być na takich kartach historii — powiedział.

Senator Jerry Moran, republikanin z Kansas mówił z kolei, że jeśli Putin zaatakuje członka NATO wówczas, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego, USA będą zobligowane zaangażować się bezpośrednio w konflikt.

Nie chcę być na kartach historii, których będziemy żałować

Thom Tillis, senator Partii Republikańskiej

Bez przekazania przez Kongres dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, administracja Joe Bidena nie jest w stanie przekazywać walczącej z Rosją Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej. Ostatni taki pakiet z USA został wysłany na Ukrainę pod koniec 2023 roku.

Ukraina alarmuje, że bez pomocy USA Rosja uzyskuje nad Ukrainą znaczną przewagę m.in. jeśli chodzi o ilość amunicji artyleryjskiej.

Senatorom USA, za przyjęcie ustawy, podziękował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Los ustawy ws. pomocy dla Ukrainy pozostaje niepewny

Los ustawy jest jednak niepewny ponieważ teraz trafi ona do Izby Reprezentantów w której większość ma Partia Republikańska. Odkąd Partia ta uzyskała większość w izbie niższej Kongresu, w 2023 roku, Izba nie przyjęła żadnej ustawy ws. znaczącej pomocy dla Ukrainy.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy przez Senat spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, wypowiedział się sceptycznie co do jej przyjęcia przez izbę niższą Kongresu zwracając uwagę, że nie zawiera ona żadnych zapisów wzmacniających bezpieczeństwo granicy południowej USA, czego domagała się Partia Republikańska. Wpis Johnsona sugerował, że Izba Reprezentantów może w najbliższym czasie w ogóle nie zająć się przyjętą przez Senat ustawą.

Donald Trump, były prezydent USA i prawdopodobny kandydat na prezydenta Partii Republikańskiej w nadchodzących wyborach, z kwestii walki z nielegalną imigracją czyni jeden z filarów swojej kampanii wyborczej. Trump krytykował poprzednią wersję ustawy z pomocą dla Ukrainy, w której znajdowały się przepisy zaostrzające politykę imigracyjną USA — zdaniem byłego prezydenta, i jego zwolenników, były one zbyt radykalne.

Trump zapowiada też, że jeśli zostanie prezydentem USA, zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu doby.

Ustawa została przyjęta przy 70 głosach „za” i 29 „przeciw”. Dzięki niej możliwe ma być przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Senat USA przyjął ustawę z pomocą dla Ukrainy po odrzuceniu ustawy z pomocą dla Ukrainy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż instytutu Pew. Demokraci kochają NATO, Republikanie znacznie mniej
Polityka
Zmiana premiera w Rosji bez zmiany premiera
Polityka
Wybory na Litwie. Nausėda szykuje się do drugiej kadencji
Polityka
Dylemat Beniamina Netanjahu. Joe Biden wyznacza granicę solidarności z Izraelem
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Relacje Moskwy z Erywaniem od dawna nie były tak złe. Odważna gra Armenii