Donald Tusk krytykuje senatorów z USA. Szymon Hołownia: My tu walczymy o życie

- My tu nie walczymy o głosy w Idaho czy w Montanie, czy o to jak się wypadnie w Karolinie Południowej, tylko my fizycznie walczymy o nasze życie - tak marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował wpis Donalda Tuska, który skrytykował w czwartek senatorów Partii Republikańskiej.

Publikacja: 09.02.2024 11:45

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP, Piotr Nowak

Polski premier w serwisie X napisał, kierując te słowa do „Republikańskich senatorów Ameryki”, że „Ronald Reagan, który pomógł milionom nas odzyskać naszą wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie”.„Wstydźcie się” - dodał premier.

Senator USA odpowiedział na krytyczny wpis Donalda Tuska

Wpis Tuska dotyczył odrzucenia przez Senat USA projektu ustawy o ochronie granic, w której zapisano m.in. dodatkowe 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy. Ostatecznie w czwartek Senat przyjął inny projekt ustawy, przewidującej pomoc dla Ukrainy i Izraela, w której nie zapisano niczego o wzmocnieniu południowej granicy USA. Los tej ustawy jest jednak niepewny, ponieważ Partia Republikańska może odrzucić ją w Izbie Reprezentantów. 

Czytaj więcej

Donald Tusk pisze do senatorów z Partii Republikańskiej. "Wstydźcie się"

Na wpis Tuska zareagował m.in. senator Marco Rubio, który pytał czy USA mogą zacząć przesyłać do Polski 300 tys. imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę USA co miesiąc. "To naprawdę pomogłoby nam poradzić sobie z inwazją na nasz kraj" - dodał. 

Szymon Hołownia sugeruje, że Polsce grozi wojna. „Fizycznie walczymy o życie”

- Ja myślę, że jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo powinniśmy trzymać się jednej prostej zasady, powinniśmy być szczerzy — skomentował wpis Tuska Hołownia.

- Myślę, że Amerykanie muszą, z tej być może nowej większości,  powinni być świadomi, że my tu walczymy o życie — dodał.

- My tu nie walczymy o głosy w Idaho czy w Montanie, czy o to jak się wypadnie w Karolinie Południowej, tylko my fizycznie walczymy o nasze życie — mówił Hołownia.

- My wiemy dobrze, dzisiaj w Polsce, że jeśli dziś świat nie będzie pieniędzmi płacił Ukrainie, żeby wygrała z Putinem, to my Polacy będziemy płacili krwią naszych dzieci, do tego nie możemy dopuścić - ocenił marszałek Sejmu.

- Podpisuję się pod tym co premier Tusk napisał w tej sprawie, bo my walczymy o życie naszych dzieci, a oni walczą o to czy człowieka podejrzanego o to czy tamto wysłać teraz po raz kolejny na prezydenta — dodał Hołownia nawiązując do wyborów prezydenckich w USA i prawdopodobnego nominowania jako kandydata na prezydenta Partii Republikańskiej Donalda Trumpa, byłego prezydenta, przeciwko któremu toczą się m.in. cztery sprawy karne.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Co z wywiadu Władimira Putina z Tuckerem Carlsonem wynika dla Polski?

- To dwie różne stawki: prezydentem możesz być, albo nie być. A ja mam dwie córki i nie chcę, żeby szły do wojska i musiały ginąć za swój kraj, bo niestety jesteśmy w sytuacji, gdy nasze bezpieczeństwo, przez przestępcę z Kremla, jest nastawione na szwank — mówił marszałek Sejmu.

- Mamy kilka lat, aby się ogarnąć, mamy kilka lat, aby Europa zrozumiała jaka jest stawka i przypominać przyjaciołom z Ameryki, że stawką jest życie i śmierć - podsumował.

Szymon Hołownia o wywiadzie Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem: Putin bredził

Hołownię spytano też o wywiad Władimira Putina z Tuckerem Carlsonem i zapewnienia prezydenta Rosji, że nie zamierza atakować Polski i Łotwy.

- Putin bredził w tym wywiadzie, te jego refleksje historyczno-literackie o tym jak Polska najechała Rosję i ze wschodnich Rosjan zrobiła Ukraińców, jest w stanie sfalsyfikować człowiek, który skończył IV klasę Szkoły Podstawowej — odpowiedział.

- Putin jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski, Europy i wolności - dodał.

- Gdy Putin mówi, że nie będzie atakował Polski to czy zagwarantuje, że za pewien czas nie zajmie 10 wiosek na Łotwie i sprawdzi czy NATO uruchomi artykuł 5? - pytał retorycznie Hołownia.

Polski premier w serwisie X napisał, kierując te słowa do „Republikańskich senatorów Ameryki”, że „Ronald Reagan, który pomógł milionom nas odzyskać naszą wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie”.„Wstydźcie się” - dodał premier.

Senator USA odpowiedział na krytyczny wpis Donalda Tuska

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS
Polityka
Małgorzata Wassermann poparła pośrednio kandydata PO w Krakowie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"