Wiceprzewodniczący PO: Co wiedzą Kamiński i Wąsik, że mają taki wpływ na prezydenta?

- Jestem lekarzem i jestem zaskoczony jakością i skutecznością pracy służb medycznych w więzieniu - mówił w rozmowie z RMF FM poseł KO, wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz, mówiąc o dobrej kondycji w jakiej, jego zdaniem, wyszedł z zakładu karnego Mariusz Kamiński.

Publikacja: 24.01.2024 07:19

Mariusz Kamiński po wyjściu z więzienia

Mariusz Kamiński po wyjściu z więzienia

Foto: PAP/Piotr Polak

Arłukowicza zapytano czy prezydent Andrzej Duda ułaskawiając Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika „wypuścił przestępców” z więzienia? Kamiński i Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia za nadużycie władzy w sprawie tzw. afery gruntowej.

Bartosz Arłukowicz o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika: Żenująca postawa Andrzeja Dudy

- Tak. Podjął decyzję o ułaskawieniu dwóch panów, którzy byli skazani prawomocnym wyrokiem. Dla mnie postawa pana prezydenta jest postawą żenującą - odpowiedział polityk KO.

- Zostali skazani za podsłuchiwanie, za podrabianie dokumentów. Nie za walkę z korupcją. Nie znam żadnych efektów walki Kamińskiego i Wąsika z korupcją - dodał Arłukowicz. 

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

Poseł KO mówił też, że w sprawie Kamińskiego i Wąsika prezydent Duda, który ułaskawił pierwszy raz byłych szefów CBA w 2015 roku, po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku w ich sprawie, "manewrował, manipulował, próbował zrzucić odpowiedzialność na ministra sprawiedliwości", ale ostatecznie "musiał połknąć własny język" i ułaskawić obu polityków po raz drugi. Wcześniej prezydent przekonywał, że jego ułaskawienie w 2015 roku było skuteczne.

Bartosz Arłukowicz: Co muszą wiedzieć Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik?

Arłukowicz odniósł się też do doniesień o złym stanie zdrowia Kamińskiego, który — ze względu m.in. na cukrzycę, na którą cierpi — miał przebywać w oddziale szpitalnym więzienia, a nawet trafić na SOR.

Całe środowisko PiS, które prowadzi śmiertelny bój o wolność Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, z jakiegoś powodu to robi

Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej

- Jestem lekarzem i jestem zaskoczony jakością i skutecznością pracy służb medycznych w więzieniu — mówił poseł KO dodając, że — wbrew doniesieniom o złym stanie zdrowia Kamińskiego - "zobaczył pełnego wigoru, uśmiechniętego, pewnego siebie, aroganckiego" polityka.

- Zastanawiam się, co ci panowie muszą wiedzieć, że ta wiedza ma taki silny wpływ na pióro prezydenta, który ułaskawił ich po raz drugi — mówił też Arłukowicz.

- Uważam zresztą, że całe środowisko PiS, które prowadzi śmiertelny bój o ich wolność, z jakiegoś powodu to robi — dodał mówiąc m.in. o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który wsiadając do samochodu wyraził niezadowolenie z procedury ułaskawieniowej, na którą zdecydował się Duda ponieważ, jak mówił prezes PiS nagrany przez kamerę TVN24, może ona potrwać nawet rok. Zdaniem Arłukowicza było to „de facto wydanie polecenia prezydentowi”.

- Tylko Duda zna powody tego ułaskawienia. No może jeszcze Kaczyński zna — podsumował Arłukowicz.

Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku