Maciej Wąsik do dziennikarza TVN24: Donieś, kapusiu

- Zaraz zawołam policję, bo pan mnie nachodzi, proszę mnie zostawić - w ten sposób Maciej Wąsik, były wiceszef CBA, przerwał prowadzoną na warszawskiej ulicy rozmowę z reporterem TVN24, Arturem Molędą.

Publikacja: 05.01.2024 13:38

Maciej Wąsik

Maciej Wąsik

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Dziennikarz TVN24 pytał Wąsika o sprawę mandatów poselskich jemu i Mariuszowi Kamińskiemu przez Szymona Hołownię.

Co z mandatami poselskimi Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego?

Wąsik i Kamiński odwołali się w tej sprawie do SN — Hołownia przekazał sprawę Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, tymczasem Wąsik i Kamiński przekazali sprawę Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. W czwartek ta Izba uznała postanowienie o wygaszeniu mandatu Wąsikowi za nieważne.

Czytaj więcej

Prezes Manowska: marszałek Sejmu nie ma prawa kierować odwołań do innych izb

Hołownia na konferencji prasowej oświadczył jednak, że czeka w tej sprawie na postanowienie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W kontekście Kamińskiego (Sąd Najwyższy jeszcze nie rozpatrzył jego odwołania) mówił, że jego mandat jest nadal wygaszony co oznacza, że nie ma on prawa brać udziału jako poseł w posiedzeniu Sejmu 10 i 11 stycznia.

Maciej Wąsik: Wygrałem sprawę w SN, marszałek Hołownia popełnił błąd

Przed przerwaniem rozmowy Wąsik podkreślił, że "wczoraj Sąd Najwyższy wydał wyrok, że zostaliśmy (on i Mariusz Kamiński — red.) prawomocnie ułaskawieni. - Proszę się zapoznać z tym orzeczeniem, jest na stronie Sądu Najwyższego — dodał.

Dopytywany czy będzie głosował w czasie posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 10 i 11 stycznia Wąsik odparł, że „jeśli będzie mógł, to się na nim pojawi” i „będzie wykonywał swój mandat”.

- Ustawa o SN jest bardzo prosta. Zgodnie z ustawą o SN odwołanie, które skierowaliśmy za pośrednictwem marszałka (Szymona) Hołowni powinno trafić do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Pan marszałek Hołownia jest odpowiedzialny za ten chaos, jeżeli można mówić o chaosie. Przez to, że wysłał swojego urzędnika, pokątnie jak to usłyszeliśmy w SN, do jednego z prezesów izb, a nie na dziennik podawczy, przez to, że namawiał tego prezesa, by wyznaczył odpowiedni skład. To jest odpowiedzialność Hołowni. Przez to doszło do pewnego, jak pan twierdzi, chaosu — kontynuował zwracając się do dziennikarza TVN24.

Na uwagę, że Hołownia swoim postanowieniem o wygaszeniu mandatu Wąsika i Hołowni stwierdził jedynie fakt, wynikający z prawomocnego skazania, Wąsik odparł, że on "skorzystał z prawa do odwołania z ordynacji wyborczej". - Ja skorzystałem z tego prawa i wygrałem sprawę w SN. Pan marszałek Hołownia popełnił błąd wygaszając mój mandat, co stwierdził SN - dodał.

Reporter TVN24 chciał następnie zapytać o wpis szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego, który napisał w serwisie X, że policja czeka tylko na sygnał od sądu, by doprowadzić do zakładu karnego Kamińskiego i Wąsika.

- Zaraz zawołam policję, bo pan mnie nachodzi, proszę mnie zostawić - odpowiedział wówczas Wąsik. 

Na uwagę, że jest osobą publiczną, Wąsik odparł: "Rozmawiałem z panem i teraz nie chcę".

Następnie polityk PiS przeszedł przez ulicę w miejscu niedozwolonym. - Po pasach pan nie szedł - zwrócił uwagę dziennikarz.

- Donieś, kapusiu — odparł Wąsik.

Dziennikarz TVN24 pytał Wąsika o sprawę mandatów poselskich jemu i Mariuszowi Kamińskiemu przez Szymona Hołownię.

Co z mandatami poselskimi Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Koniec głosowania. Wyniki sondażu exit poll
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sutryk prezydentem Wrocławia, Bodnar straciła co czwarty głos
Polityka
W Radomiu urzędujący prezydent z KO wygrał z pretendentem z PiS. Są wyniki z PKW
Polityka
Kielcami rządzić będzie kobieta. PKW potwierdziła wyniki badania exit poll
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory w Olsztynie - wyniki. Małkowski czy Szewczyk? Były prezydent znów przegrał