Reporterzy "Wiadomości" TVP mailem zwolnieni ze świadczenia pracy

Reporterzy "Wiadomości" TVP otrzymali pocztą elektroniczną pisma, które z dniem dzisiejszym zwalniają ich z obowiązku świadczenia pracy.

Publikacja: 20.12.2023 20:42

Posłowie PiS Marek Matuszewski  i Łukasz Kmita w budynku TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie, 20 gr

Posłowie PiS Marek Matuszewski i Łukasz Kmita w budynku TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie, 20 grudnia

Foto: PAP, Leszek Szymański

amk

Na mocy przyjętej we wtorek uchwały „w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych praz Polskiej Agencji Prasowej” minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które z kolei powołały nowe zarządy spółek.

Głównym kanałom telewizji publicznej, TVP1 i TVP Info, około południa w środę wyłączono sygnał.

Reporterzy „Wiadomości” dostali maile

W środę wieczorem reporterzy „Wiadomości” dostali datowane na dziś maile, w których zwolniono ich z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Mają być jednak gotowi do świadczenia pracy  "i stawienia się w miejscu pracy na każde polecenie Pracodawcy".

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, polecenie wysłania maili do pracowników wydał Daniel Gorgosz dyrektor Biura Spraw Korporacyjnych, parafował je p.o. dyrektora Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim.

PiS broni mediów publicznych. „Zamach na wolność i demokrację”

Przejęcie mediów publicznych przez obecną ekipę rządzącą politycy Prawa i Sprawiedliwości uważają za zamach na wolność słowa i działanie niezgodne ze standardami w demokratycznym państwie prawa.

Politycy PiS, w tym ci z partyjnej wierchuszki jak Ryszard Terlecki czy sam Jarosław Kaczyński, udali się na Woronicza, by osobiście bronić „wolnych mediów”. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy urządzają rotacyjne dyżury, podczas których kontrolują osoby wchodzące do budynku. Nie wpuszczono między innymi Piotra Zemły, adwokata, który został powołany na szefa rady nadzorczej TVP. Politycy PiS żądali od niego okazania pisemnego dowodu na jego wybór i wylegitymowania się.

Ekipa programów informacyjnych TVP Info korzysta tymczasem z gościnności Telewizji Republika.

Demonstracja na Woronicza

Politycy PiS wezwali sympatyków telewizji publicznej, by przybyli pod jej siedzibę w środę wieczorem, w obronie „wolnych mediów” i wolności słowa.

Na Woronicza przybył m.in. Mateusz Morawiecki i inni politycy PiS. Jak poinformowała w mediach społecznościowych posłanka tej partii Olga Semeniuk-Patkowska, przy próbie wejścia na zgromadzenie policja zażądała okazania legitymacji poselskich.

„Koniec demokracji w Polsce” - uznała.

Prezydent Duda wzywa rząd do przestrzegania prawa

Prezydent Andrzej Duda wystosował list do Donalda Tuska, w którym przypomina, że Rada Ministrów złożyła przed nim przysięgę, "zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej". Wskazuje, że do przeprowadzenia zmian w mediach konieczne jest uchwalenie zgodnych z Konstytucją przepisów.

Czytaj więcej

Awantura o media. Duda strofuje rząd. Tusk: Może pan liczyć na naszą determinację
Polityka
Mateusz Morawiecki: Działania Izraela są właściwe
Polityka
PSL ma plan: zaszachować Nawrockiego. Co na to koalicjanci?
Polityka
Rząd Donalda Tuska da drugie życie instytutowi powołanemu przez PiS
Polityka
Szef MSZ o sytuacji Polaków w Izraelu: Błagamy, a i tak jadą
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Polityka
Kosztowne błędy członków komisji wyborczych