Prawo i Sprawiedliwość, po ośmiu latach sprawowania rządów większościowych, utraciło władzę po wyborach z 15 października. PiS uzyskało w tych wyborach najlepszy wynik (35,38 proc.), ale przełożyło się to na 194 mandaty, czyli o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.
PiS pierwszą partią w historii III RP z bezwzględną większością w Sejmie
PiS nie miał też żadnego koalicjanta — i w efekcie trzeci rząd, utworzony przez Mateusza Morawieckiego, któremu misję tworzenia gabinetu powierzył po wyborach prezydent, nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie.
11 grudnia, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym, parlament wybrał na premiera Donalda Tuska, a 12 grudnia udzielił jego rządowi wotum zaufania. Rząd Tuska dysponuje w Sejmie 248 mandatami, które zdobyły w wyborach KO, Nowa Lewica, Polska 2050 i PSL.
PiS był pierwszą w historii III RP partią, która zdobyła w wyborach bezwzględną większość w Sejmie, choć jej rząd miał de facto charakter koalicyjny. Z list PiS i w 2015, i w 2019 roku do parlamentu wchodzili też przedstawiciele koalicjantów tej partii — Solidarnej Polski (dziś Suwerenna Polska) oraz Porozumienia (w 2021 roku w koalicji zastąpiła je Partia Republikańska).
Rząd PiS był zarazem drugim z rzędu rządem, który przetrwał dwie kadencje (wcześniej udało się to rządowi koalicji PO-PSL).