Sondaż: Prawie 40 proc. Polaków nie wierzy, że PiS powróci jeszcze do władzy

"Czy Pani/Pana zdaniem PiS ma szansę na powrót do władzy?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 18.12.2023 06:32

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Andrzej Lange

Prawo i Sprawiedliwość, po ośmiu latach sprawowania rządów większościowych, utraciło władzę po wyborach z 15 października. PiS uzyskało w tych wyborach najlepszy wynik (35,38 proc.), ale przełożyło się to na 194 mandaty, czyli o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

PiS pierwszą partią w historii III RP z bezwzględną większością w Sejmie

PiS nie miał też żadnego koalicjanta — i w efekcie trzeci rząd, utworzony przez Mateusza Morawieckiego, któremu misję tworzenia gabinetu powierzył po wyborach prezydent, nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie.

11 grudnia, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym, parlament wybrał na premiera Donalda Tuska, a 12 grudnia udzielił jego rządowi wotum zaufania. Rząd Tuska dysponuje w Sejmie 248 mandatami, które zdobyły w wyborach KO, Nowa Lewica, Polska 2050 i PSL.

PiS był pierwszą w historii III RP partią, która zdobyła w wyborach bezwzględną większość w Sejmie, choć jej rząd miał de facto charakter koalicyjny. Z list PiS i w 2015, i w 2019 roku do parlamentu wchodzili też przedstawiciele koalicjantów tej partii — Solidarnej Polski (dziś Suwerenna Polska) oraz Porozumienia (w 2021 roku w koalicji zastąpiła je Partia Republikańska).

Rząd PiS był zarazem drugim z rzędu rządem, który przetrwał dwie kadencje (wcześniej udało się to rządowi koalicji PO-PSL).

Sondaż: 41 proc. badanych z wyższym wykształceniem uważa, że PiS nie wróci już do władzy

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy — ich zdaniem — PiS ma szansę powrócić do władzy.

Na tak zadane pytanie 11,9 proc. badanych odpowiedziało: „tak, przed upływem tej kadencji”.

20,7 proc. badanych uważa, że PiS ma szansę wrócić do władzy po upływie kadencji Sejmu.

12 proc. respondentów jest zdania, że PiS może wrócić do władzy po upływie dwóch lub więcej kadencji (czyli najwcześniej za 8 lat).

38,6 proc. badanych uważa, że PiS nie ma szans na powrót do władzy.

16,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Przekonanie, że PiS nie ma szansy na powrót do władzy, rośnie wraz z wiekiem (badani do 24 lat – 35%, powyżej 50 lat – 41%). Takie samo zdanie wyraża 41% respondentów z wykształceniem wyższym. Co druga osoba z miast o wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców oraz nieco mniejszy odsetek badanych (48%) z dochodem między 3001 a 4000 zł netto uważa, że PiS nie ma szansy na powrót do władzy — komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 grudnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prawo i Sprawiedliwość, po ośmiu latach sprawowania rządów większościowych, utraciło władzę po wyborach z 15 października. PiS uzyskało w tych wyborach najlepszy wynik (35,38 proc.), ale przełożyło się to na 194 mandaty, czyli o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

PiS pierwszą partią w historii III RP z bezwzględną większością w Sejmie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Exposé Sikorskiego. Politycy komentują wystąpienie szefa MSZ w Sejmie
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia